Szukaj
Archiwa

Skarby i tajemnice Gałkowa

23 listopada, pod wieczór, ponad 40 osób wybrało się do Gałkowskiej biblioteki, aby posłuchać prelekcji wygłoszonej przez Dominika Trojaka – działacza Muzeum im. Leokadii Marciniak, pasjonata historii i autora książki pt. „Walki w okolicach Gałkowa 23-24 listopada 1914 r.  Zarówno osoba autora jak i temat –  „O Gałkowskich tajemnicach” zaintrygowały i zainteresowały słuchaczy.  Przez prawie 2 godziny mieli okazję wysłuchać niezwykle ciekawych opowieści popartych dokumentami, zdjęciami i mapami, które, w specjalnej prezentacji, przygotował prelegent.Autor opowiedział :
-o skarbie z Gałkowa, czyli o żetonach znalezionych na polu
-o wsi, której nie ma, czyli o najstarszej wsi, pochodzeniu jej nazwy i dokumencie z 1232 r.
-o śladach Napoleona, czyli o ulicach, nazwiskach pochodzenia francuskiego i o Mogiłkach
-o powstańczych tajemnicach, czyli o potyczce przy kościele z 25 września 1863 r., obrazie ratującym życie, o skarbach i dziejach powstańczego pomnika
-o depozycie krwawej Bitwy z 1914 r., czyli o stacji kolejowej, o cmentarzu na górce , o skarbie pod drzewem i zakopanym sztandarze
-o dzwonach Gałkowskich, czyli o tym, że zostało tylko serce
-o pamiątce z Wielkiego Wybuchu, czyli o jednostce wojskowej, eksplozji z 1944 r. i kolejowym kole.
Wiele z tych  skarbów, o których mówił prelegent, znajduje się w Gałkowskim muzeum. Część z nich została odnaleziona i przekazana do muzeum, przez Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne Grupa Łódź, którego prezes – Tomasz Klepacz przyjechał na tę prelekcję.  Opowiedział o działalności stowarzyszenia i aktualnych poszukiwaniach w Gałkowskim lesie.
Na koniec, Dominik Trojak miał dla nas niespodziankę. Mogliśmy obejrzeć 15 minutowy film pt. „Wróćcie, zanim opadną liście,” w reżyserii Pawła Siedlika. Film opowiada o Operacji Łódzkiej, której 98 rocznica przypada w listopadzie. Projekcja wywarła na widzach wielkie wrażenie, a  opowieści o Gałkowskich tajemnicach były niezwykle interesujące.

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze są wyłączone