Szukaj
Archiwa

2013

Wystawy i spotkania w muzeum w 2013 r.

10-lat Muzeum im. Leokadii Marciniak

27 września 2013 r. Muzeum im. L. Marciniak obchodziło jubileusz 10-lecia. Na spotkanie, do sali OSP Gałków przybyli tacy znamienici goście jak: burmistrz Koluszek – Waldemar Chałat, wiceburmistrz – Krystyna Lewandowska, skarbnik – Bogusława Kubicz, przewodniczący Rady Miejskiej – Sławomir Sokołowski i dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi – Barbara Czajka oraz wielu przyjaciół naszej placówki  z bliższej i dalszej okolicy.

Najpierw obdarowano słodyczami dzieci z Gałkowskiego Przedszkola, które wykonały przepiękne prace na konkurs: „Kocham Gałkowskie muzeum”. Wszyscy goście oglądali je z zachwytem w dniu jubileuszu, a później będą prezentowane w Muzeum.

Część pierwsza spotkania była poświęcona 150 rocznicy bitwy jaka rozegrała się w naszej wsi , w powstaniu styczniowym 1863 r. Nasze Muzeum zostało otwarte w 140 rocznicę tej bitwy, więc tym bardziej czujemy się zobligowani, by o niej wspominać. Aby wprowadzić słuchaczy w atmosferę tamtych dni, wyświetlono fragment filmu, pokazujący bitwę powstańców z Rosjanami. Potem Dominik Trojak opowiedział o przebiegu Gałkowskiej bitwy, o losach jej dowódców i o pomniku, który postawiony w 75 rocznicę bitwy cudem przetrwał II wojnę światową i  stoi do dnia dzisiejszego.
Potem chór, z Zespołu Szkół w Gałkowie pod dyrekcją Małgorzaty Szymczak wykonał 3 piękne, nastrojowe pieśni, które wzruszyły słuchaczy.
Druga część spotkania została poświęcona Muzeum. Najpierw zaprezentowano  archiwalne nagranie audycji  Radia Łódź, w której współzałożyciel muzeum – dr Andrzej Krzysztof Łuczak  opowiadał o Gałkowskiej rogatce, a potem Małgorzata Pakuła przedstawiła 10-letnią historię placówki. Mówiła między innymi o początkach Muzeum ,o jego założycielach i patronce, o działalności placówki, o  ciekawych wystawach, i o wydanych publikacjach.
O interesujących eksponatach znajdujących się w Muzeum opowiedział Dominik Trojak, a o interesujących wpisach do ksiąg pamiątkowych – Piotr Pakuła. Była także chwila poezji. Wiersze o tematyce muzealnej zaprezentował Ryszard Szymczak.

Na koniec głos zabrali goście, którzy powiedzieli wiele miłych słów o Gałkowskim Muzeum i przekazali do naszej placówki wspaniałe prezenty, które powiększą nasze zbiory.

Działacze Muzeum serdecznie dziękują za wszystkie życzenia.
Tekst – M.P, zdjęcia- K. Pakuła.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Z okazji jubileuszu

25 września 2013 r. przypadła 150 rocznica bitwy, która toczyła się w naszej wsi w czasie powstania styczniowego, dlatego działacze Muzeum im. Leokadii Marciniak,  złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze pod pomnikiem upamiętniającym to wydarzenie.  Odwiedzili także gałkowski cmentarz, na którym spoczywają założyciele Muzeum i patronka placówki i na ich grobach, z okazjij ubileuszu, także złożyli kwiaty i zapalili znicze.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jubileusz 10-lecia  Muzeum

10 lat muzeumSerdecznie zapraszamy na jubileusz 10-lecia Muzeum im. Leokadii Marciniak. Uroczystość odbędzie się 27 września (piątek), o godz. 17:00, w sali OSP Gałków Duży. Wstęp wolny!

 

 

 

 

 

II parafialny rajd rowerowy

11 sierpnia gałkowskie muzeum odwiedzili uczestnicy II parafialnego rajdu rowerowego zorganizowanego przez proboszcza parafii Matki Bożej Różańcowej z Chrustów Nowych – Eugeniusza Kacperskiego. Grupa licząca 50 osób, eskortowana przez samochód z OSP, przejechała przez Borową, zwiedziła cmentarz wojenny w Gałkowie Małym, a później muzeum, o którym opowiedzieli: Małgorzata Pakuła i Dominik Trojak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sprzątanie zakończone

W kolejny lipcowy weekend grupa pasjonatów z gałkowskiego Muzeum oraz 2 małżeństwa z Gałkówka Kolonii i przedstawiciel Eksploracji Łódzkiej pracowali na cmentarzu ewangelickim. Znowu usuwano gałęzie, a później porządkowano odnalezione w czasie sprzątania groby. Główne prace zostały zakończone.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Porządkowanie cmentarza cd.

sprz?tanie cmentarzaW sobotę – 13 lipca, mimo kiepskiej deszczowej pogody grupa pasjonatów historii z Muzeum im. L. Marciniak i sprz?tanie cmentarza z Gałkówka Kolonii spotkała się po raz drugi na cmentarzu ewangelickim, aby kontynuować rozpoczęte tydzień wcześniej sprzątanie tej nekropolii. Do grupy wolontariuszy dołączyli:   Paweł Skwarka i Małgorzata  Kobus. Nadal wycinano suche gałęzie i gęste krzaki, które przez lata rozrosły się wszędzie. Po ich usunięciu ukazały się wcześniej niewidoczne groby.  Udało się odnaleźć miejsca spoczynku kilku osób ważnych dla niemieckiej społeczności Gałkówka Kolonii, w tym między innymi: Daniela Maasa i Samuela Schamula. Dalsze prace przy sprzątaniu cmentarza odbędą się 20 lipca.

Sprzątanie cmentarza ewangelickiego

uczestnicy akcji sprzątania cmentarzaDziałacze gałkowskiego muzeum postanowili posprzątać mały cmentarz ewangelicki znajdujący się w Gałkówku Kolonii. Cmentarz powstał w 1802 r., w 1922 r. został otoczony murem, a w 1927 r. powiększony o 20 m2. Po II wojnie światowej cmentarz zaczął popadać w ruinę. W chwili obecnej znajduje się na nim kilka ładnych pomników, ale trudno się do nich dostać z powodu rosnących wszędzie krzaków i suchych, połamanych gałęzi. Do prac porządkowych przystąpiono po uzyskaniu  zgody  od starosty brzezińskiego. W sobotę – 6 lipca na cmentarzu stawili się: Andrzej i Ewa Potańscy, Dominik Trojak, Jolanta Pluta, Małgorzata i Piotr Pakuła, Konrad Widawski z gałkowskiego Muzeum, Aneta i Eugeniusz Hejchman, Włodzimierz Kobus, Rafał Szymczak  – mieszkańcy Gałkówka Kolonii, oraz Rafał Jóźwicki, i Marcin Piotrowski – z Eksploracji Łódzkiej. Wcześniej leśniczy  – Wojciech Smyka oznaczył drzewa, które powinny być usunięte, ze względu na ich choroby, lub wiek, więc uruchomiono piły spalinowe i rozpoczęto prace, zarówno na cmentarzu, jak i przed nim. Powoli zaczęły się ukazywać, ukryte wcześniej w gąszczu zieleni groby dawnych mieszkańców Gałkówka Kolonii. Wszyscy pracowali z wielkim zaangażowaniem, a chyba najbardziej wzruszająca chwila nastąpiła, gdy udało się postawić, zbity z dwóch gałęzi krzyż, w miejscu, gdzie stał kiedyś. Po kilkugodzinnej pracy cmentarz został w części uporządkowany. Na pewno trzeba jeszcze włożyć sporo pracy, by wyglądał on porządnie. Kolejne spotkanie  – 13 lipca. Chętnych serdecznie zapraszamy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wycieczka po ziemi gałkowskiej

Łódzki Klub Turystów Kolarzy PTTK  23 czerwca zorganizował wycieczkę klubową, której trasa wiodła przez Brzeziny, Małczew, Gałkówek Kolonię, Janówkę, Gałków Duży i Gałków Mały i Justynów. Grupę liczącą 30 osób oprowadzał Dominik Trojak. Pokazał turystom cmentarze I-wojenne i ewangelickie, kościół w Gałkowie i wiele innych, ciekawych miejsc. Niezwykle interesująco opowiadał o historii Gałkowa. Oczywiście nie obyło się także bez wizyty grupy w Muzeum, po którym oprowadzała Małgorzata Pakuła.
Zdjęcia z wycieczki znajdują się tutaj 

„Papierowe cuda”

Papierowe cudaW czasie XVI Dni Gałkówka Muzeum im. L. Marciniak zorganizowało wystawę prac wykonanych z papieru pt.” Papierowe cuda”. Autorki tych pięknych prac pochodzą z Gałkowa i z wielką ochotą zgodziły się na prowadzenie warsztatów, w czasie których można było poznać tajniki decoupage’u, quillingu, czy róży pierogowej. Zarówno wystawa jak i warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem.

warsztaty

Ewa Wiktorowska uczy decoupage'u

 

 

 

 

 

Urszula Suchorska uczy wykonania róży pierogowej

już prawie idealnie

 

 

 

 

 

z pasków papieru powstają piękne wzory

Agata Adamocha i Paulina Bubiec uczą quillingu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Papierowe cuda”

PlakatMuzeum im. Leokadii Marciniak w Gałkowie Dużym serdecznie zaprasza na wystawę pt. „Papierowe cuda”.
Uroczyste otwarcie wystawy połączone z warsztatami artystycznymi odbędzie się w dniu26 maja (Dni Gałkówka) o godz. 13 00.
Tajemnice Decoupage’u zdradzać będzie p. Ewa Wiktorowska natomiast trudną sztukę Quillingu podglądać będzie można u p. Pauliny Bubiec i p. Agaty Adamochy. Na wystawie znajdą się także papierowe kwiaty p. Małgorzaty Kuczewskiej.

Wystawa papierowych prac będzie trwała do dn. 30 czerwca 2013 r.

Dary dla muzeum

pani M. Marczyk pokazuje strój ludowy16 lutego 2013 r. nasza placówka wzbogaciła się o kobiecy strój ludowy z okolic Lipiec Reymontowskich , podarowany przez mieszkankę Koluszek – Mariannę Marczyk. W tym stroju jej mama – Marianna Reczulska brała ślub w 1931 r. w Mszadle.  Strój składaobrusy haftowane ręcznie się z: kiecki, fartucha i chusty.
Pani Marczyk wypożyczyła nam także kilka pięknie haftowanych przez jej mamę obrusów. Dziękujemy!

 

 

 

strój opoczyńskiPiękny strój opoczyński otrzymaliśmy od Pani Anny Szajble. W tym stroju chodziła jej babcia Jadwiga MacioszekJadwiga Macioszek w stroju opoczyńskim

Print Friendly, PDF & Email