Szukaj
Archiwa

2012

   Wystawy i spotkania w muzeum w 2012

Filmowy seans

W grudniowe popołudnie kilkudziesięciu starszych i młodszych Gałkowian spotkało się w sali naszej OSP, aby obejrzeć 2 filmy animowane i posłuchać opowieści o historii animacji lalkowej. Pokaz zorganizowało Muzeum im. Leokadii Marciniak, a w temat wprowadził widzów Piotr Kardas – szef firmy Animation Across Borders. Pierwszy film – „Treser żuków”  to pełna uroku, dokumentalna opowieść o życiu i twórczości Polaka – Władysława Starewicza – pioniera lalkowego filmu animowanego. Urodził się w Moskwie, wychował na Litwie i w Estonii, pierwsze filmy realizował w Kownie, później w Moskwie, a po Rewolucji Październikowej przeniósł się do Francji. Zwano go  “Europejskim Disneyem”. W 2012 r. minęło sto lat od premiery jego pierwszego filmu pt.  „Piękna Lukanida”,  będącego pierwszym w historii filmem lalkowym.
Drugi film – „Piotruś i wilk” to brytyjsko-polski krótkometrażowy film lalkowy z 2006 r. w reżyserii Suzie Templeton. Film zdobył statuetkę Oscara 2007 za Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany. Film jest adaptacją baśni muzycznej Sergieja Prokofjewa.  Realizacją filmu w całości zajął się łódzki SE-MA-FOR wraz z brytyjskim studiem BreakThru Films.

 

Hity polskiej animacji

Z okazji 100-lecia animacji lalkowej, Gałkowskie Muzeum zaprasza wszystkich, w wieku od 7 do 107 lat, na bezpłatny pokaz 2 wspaniałych filmów: „Treser żuków” (pełna uroku dokumentalna opowieść o życiu i twórczości Władysława Starewicza – pioniera lalkowego filmu animowanego)  i „Piotruś i wilk” (nagrodzony Oscarem w 2007 roku). Pokaz odbędzie się w sobotę – 15 grudnia, o godz. 1530, w sali OSP Gałków Duży.

 

11 listopada

11 listopada – w Narodowe Święto Niepodległości, delegacja Muzeum im. Leokadii Marciniak złożyła wiązankę i zapaliła znicze pod pomnikiem powstańców z 1863 r., który znajduje się na terenie dawnego Ośrodka Zdrowia.

 

Delegacja upamiętniła także groby żołnierzy z I Wojny Światowej znajdujące się na cmentarzu wojskowym w Gałkowie Małym.
W czasie składania wiązanki i zapalania zniczy spotkaliśmy wycieczkę z Pabianic która odwiedziła cmentarze z I Wojny Światowej.

 

 

 

 

Nowości w Muzeum

Od września 2012 r. Muzeum posiada baner reklamowy tzw. roll up, który został zakupiony dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miejskiego w Koluszkach. Muzeum wzbogaciło się także o projektor filmowy, zakupiony ze środków pochodzących z Funduszu Sołeckiego sołectwa Gałków Mały-Zachód za 2012 r.

 

 

 

Muzeum w czasie dożynek gminnych

9 września 2012 r. odbyły się w Gałkowie gminne dożynki. W czasie tej imprezy  głos zabrała Małgorzata Pakuła – założycielka Muzeum im. L. Marciniak. W bardzo skondensowanej formie, w ciągu krótkiego czasu przedstawiła niezmiernie ciekawą historię Gałkowa, akcentując te daty i wydarzenia, które wyróżniają naszą wieś, spośród innych miejscowości gminy Koluszki.
W jednym z pawilonów Muzeum zorganizowało stoisko – prowadzone przez Andrzeja Potańskiego, gdzie można było nabyć wszystkie publikacje o Gałkowie. Oczywiście zostało też otwarte Muzeum, po którym wielu chętnych, przez kilka godzin oprowadzali: Dominik Trojak i Małgorzata Pakuła.

 

Samowary w gałkowskim muzeum

3 czerwca 2012 r., w czasie XV Dni Gałkówka w Muzeum im. L. Marciniak została otwarta wystawa samowarów pochodzących z kolekcji Kazimierza Guzka. Zwiedzający mogli obejrzeć 15 tych ciekawych urządzeń wyprodukowanych w  XIX w.  głównie w Tule. Większość z nich wykonana jest z mosiądzu; mają różne kształty, wielkości i zdobienia. Samowar składa się ze zbiornika na wodę, przez środek którego przechodzi rura zakończona rusztem, gdzie palił się węgiel drzewny. Ogień ogrzewał wodę. Na górze samowara stawiano czajniczek z esencją herbacianą, aby stale była ciepła. Gdy woda wrzała wlewano ją do szklanki, a następnie dodawano esencję.
Oprócz samowarów można było obejrzeć również ikony wykonane przez Lucynę Malinowską. Na otwarcie wystawy przybyli włodarze Gminy Koluszki, którzy z zainteresowaniem obejrzeli eksponaty. Zwiedzającym towarzyszyła rosyjska muzyka ludowa i oprowadzający, ubrani w rosyjskie stroje ludowe. Odbyła się także degustacja herbaty z samowara. Wszyscy podziwiali również piękne róże wykonane z bibuły przez niezmiernie zdolną Gałkowiankę. Wśród kilkuset zwiedzających wielu przyjechało z Łodzi, o czym świadczą wpisy w Księdze Pamiątkowej Muzeum. Wystawa będzie trwała do końca czerwca.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

fot. A. Potański,

K. Pakuła

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kolarze w muzeum

2 czerwca 2012 r. gałkowskie muzeum odwiedzili uczestnicy  52. Ogólnopolskiego  Szkoleniowego Zlotu Przodowników Turystyki Kolarskiej PTTK.
Przed południem przyjechali z Cesarki (k. Strykowa)  do Gałkówka Kolonii, gdzie czekał już na nich Dominik Trojak. Oprowadził ich po cmentarzu I-wojennym w lesie Pustułka i opowiedział o walkach jakie rozegrały się na tym terenie w listopadzie 1914 r. Następnie grupa przybyła do muzeum, gdzie Małgorzata Pakuła opowiedziała o historii Gałkowa. Uczestnicy rajdu, jako pierwsi mogli obejrzeć wystawę samowarów. Potem przeszli pod pomnik ku czci powstańców styczniowych, a następnie wraz z Dominikiem Trojakiem zwiedzili nasz kościół, cmentarz I-wojenny w Gałkowie Małym i udali się w dalszą drogę do Wiączynia.

 

Wystawa samowarów

Muzeum im. L. Marciniak w Gałkowie Dużym zaprasza na wystawę samowarów, pochodzących ze zbiorów Pana Kazimierza Guzka  z Gałkówka Parceli, która rozpocznie się w Dni Gałkówka – 3 czerwca, o godz. 1300  i będzie trwała do końca miesiąca. Wstęp wolny.
W trakcie wystawy będzie można spróbować herbaty z samowara i obejrzeć ikony Lucyny Malinowskiej.

 

SAMOWARY

Dziś w gałkowskim muzeum
samowary na wystawie
prezentują się pięknie
jak ogony pawie

Błyszczą miedzią, mosiądzem,
pękatymi brzuchami
jakby chciały powiedzieć
zachwyćcie się nami

Jutro Was zaprosimy
na filiżankę czaju
wtedy parę puścimy
i zacznie się baj, baju.

Roman Lewiński

 

Najstarszy eksponat w muzeum

Jeszcze do niedawna w Muzeum im. Leokadii Marciniak najstarszym eksponatem był dokument z 1815 r., ale teraz mamy cośpochodzącego ze znacznie odleglejszych czasów.  To niewielka skamieniałość znaleziona na polu w Gałkowie Dużym. Początkowo nie została rozpoznana, ale teraz, dzięki poszukiwaniom prowadzonym przez Dominika Trojaka, już wiadomo, że jest to koralowiec czteropromienny – rugoza należący do grupy paleozoicznych koralowców kolonijnych. Wiek tej skamieniałości to około 400 mln. lat. Więcej informacji o tych koralowcach  tutaj 

Print Friendly, PDF & Email