Szukaj
Archiwa

2008

Wystawy i spotkania w muzeum w 2008 r.

660-lecie lokacji wsi Gałków
W dn. 25 pażdziernika 2008r. odbyło się spotkanie Gałkowian i gości, poświęcone historii  naszej miejscowości.  Uroczystość rozpoczęła się od występu zespołu śpiewaczego Koła Gospodyń Wiejskich „Gałkowianki”, który wykonał kilka  gałkowskich piosenek ludowych. Następnie aktor scen łódzkich, Tadeusz Płuciennik  przedstawił treść dokumentu dotyczącego Gałkowa (z roku 1232), a Andrzej Łuczak opowiedział o najstarszych dokumentach i mapach mówiących o przeszłości  tej wsi. O  bitwie, która rozegrała się w okolicach Gałkowa, z listopada 1914 roku i cmentarzach, które po niej pozostały opowiedział Dominik Trojak. Kolejne  tragiczne wydarzenie, z przeszłości Gałkowa to wybuch w Składnicy Amunicji w lipcu 1944r., o czym także opowiedział Dominik Trojak. Wszystkie wystąpienia były polączone z prezentacjami multimedialnymi. Następnie  Małgorzata Pakuła przedstawiła życie kulturalne Gałkowa w XX wieku. W czasie  uroczystości prezentowano wiersze o Gałkowie pochodzące z nowej książki wydanej przez Muzeum pt. „Gałkówek w poezji„. Zaprezentowano też krótki film pt. „Lot nad Gałkówkiem”. Na koniec zostało odczytane pismo od pani wojewody łódzkiej -Jolanty Chełmińskiej i wicewojewody- Krystyny Ozgi, do mieszkańcow Gałkowa, z życzeniami, z okazji  wspaniałego jubileuszu 660-lecia lokacji wsi.

Po części oficjalnej goście przeszli do Muzeum im. L. Marciniak, gdzie mogli nabyć nową książkę, zwiedzić wystawę i zjeść pyszne ciasta upieczone przez gospodynie z Gałkowa.

Bardzo ściśle Muzeum współpracowało z Zespołem Szkół w Gałkowie przy organizacji imprez z okazji 190 lecia szkoły i 660 – lecia lokacji wsi Gałków.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Półfinalistki konkursu Miss Polonia 2008 w Muzeum

W dn. 31.07.2008r., w skromne progi Gałkowskiego muzeum zawitały piękne panie – półfinalistki konkursu Miss Polonia 2008. Jeszcze nigdy wnętrze muzeum nie było tak oblegane przez fotoreporterów, ale nie ma się co dziwić: 30 tak urodziwych dziewcząt rzadko można spotkać w jednym pomieszczeniu. Dziewczęta przyjechały do Gałkowa, dzięki szefowej biura organizacyjnego Miss Polonia, pani Jagodzie Piątek-Włodarczyk, która chciała pokazać im nasze zbiory militariów z I Wojny Światowej. Misski chętnie też oglądały resztę naszych zbiorów i z zainteresowaniem słuchały o historii Gałkowa, a później wpisały się do naszej księgi pamiątkowej (wśród tych wpisów jest jeden od przyszłej Miss Polonia).

Dziewczęta pochodzą z różnych regionów Polski i ich wizyta w Gałkowie jest wielką promocją naszej miejscowości. Wszyscy, którzy nie byli w tym czasie na rogatce w Gałkowie Dużym powinni żałować.

Finały Miss Polonia odbędą się w połowie września, w Łodzi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Festiwal Kolory Polski

W ostatnich dniach lipca  gałkowskie muzeum im. Leokadii Marciniak gościło wycieczkę, która  była związana z dużą, łódzką imprezą. Zawitała ona do nas 26.07.2008r., w ramach festiwalu Kolory Polski, organizowanego przez Filharmonię Łódzką,  wraz z Towarzystwem Przyjaciół Łodzi.
Odwiedziło nas ponad 50 osób, które przyjechały wraz ze  znanym, łódzkim przewodnikiem i Dyrektorem Centrum Informacji Turystycznej Łodzi, panem Ryszardem Bonisławskim.
Wcześniej  wycieczka obejrzała cmentarz  pierwszo-wojenny na Pustułce i rekonstrukcję bitwy  z czasów I Wojny Światowej, w wykonaniu grupy Żelazny Orzeł z Wielkopolski, a w naszym muzeum –  zgromadzone przez nas i  wypożyczone przez Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne Grupa Łódź,  militaria z okresu  Operacji Łódzkiej.
Na razie jesteśmy jedyną placówką, w której można zobaczyć przedmioty pochodzące z czasów krwawych walk, jakie rozegrały się tutaj w listopadzie 1914r.
Zwiedzający, z wielkim zainteresowaniem oglądali zarówno militaria wojenne, jak i eksponaty dotyczące życia codziennego i historii Gałkowian. Nasze małe muzeum czuje się wyróżnione tym, że gościło uczestników Festiwalu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wystawa ikon

W maju 2008r., w czasie 12 Dni Gałkówka, odbyła się, wzorem lat ubiegłych, wystawa w  muzeum. Tym razem swoje prace zaprezentowała Gałkowianka – Lucyna Malinowska. W naszym małym muzeum  znalazło się miejsce dla 21  ikon. Przedstawiały one postacie świętych i uduchowione oblicza Matki Boskiej. Niektóre z nich wykonane były  na starych deskach pochodzących z 1914r.
Naszą wystawę obejrzało, w ciągu jednego dnia kilkaset osób. Znaleźli się też chętni do kupna ikon. Zwiedzający wpisywali, do Księgi Pamiątkowej  muzeum słowa podziwu i uznania  dla autorki przedstawionych prac.

Na tarasie budynku nasi goście mogli zapoznać się z pięknymi wyrobami gałkowskiej firmy Art-Kow Tadeusza Cichockiego. Firma istnieje od 1988r. i wykonuje usługi w zakresie kowalstwa artystycznego. My mogliśmy zaprezentować tylko niektóre, piękne wyroby tej firmy, ze względu na brak miejsca na większą ekspozycję. Goście wystawy obejrzeli osprzęt kominkowy, meble ogrodowe, świeczniki i inne elementy dekoracyjne wykonane z metalu. Ekspozycja cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Na tarasie muzeum można było także zapoznać się z pracami dzieci z miejscowego przedszkola, które namalowały swoje ulubione miejsce w Gałkowie. Oczywiście najwięcej rysunków przedstawiało nowy piękny plac zabaw dla dzieci, sam budynek przedszkola, ale były też inne miejsca: boisko sportowe, muzeum, cmentarz wojenny w Gałkowie Małym, pomnik ku czci powstańców 1863r. i wiele innych ciekawych miejsc.

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email