Szukaj
Archiwa

2012

Wydarzenia w gałkowskiej bibliotece w 2012 r.

Skarby i tajemnice Gałkowa

23 listopada, pod wieczór, ponad 40 osób wybrało się do Gałkowskiej biblioteki, aby posłuchać prelekcji wygłoszonej przez Dominika Trojaka – działacza Muzeum im. Leokadii Marciniak, pasjonata historii i autora książki pt. „Walki w okolicach Gałkowa 23-24 listopada 1914 r.  Zarówno osoba autora jak i temat –  ”O Gałkowskich tajemnicach” zaintrygowały i zainteresowały słuchaczy.  Przez prawie 2 godziny mieli okazję wysłuchać niezwykle ciekawych opowieści popartych dokumentami, zdjęciami i mapami, które, w specjalnej prezentacji, przygotował prelegent.Autor opowiedział o:
-skarbie z Gałkowa – o żetonach znalezionych na polu
-wsi, której nie ma – o najstarszej wsi, pochodzeniu jej nazwy i dokumencie z 1232 r.
-śladach Napoleona – o ulicach, nazwiskach pochodzenia francuskiego i o Mogiłkach
-powstańczych tajemnicach – o potyczce przy kościele z 25 września 1863 r., obrazie ratującym życie, o skarbach i dziejach powstańczego kamienia
-depozycie krwawej Bitwy z 1914 r. – o stacji kolejowej, o cmentarzu na górce , o skarbie pod drzewem i zakopanym sztandarze
-dzwonach Gałkowskich  – zostało tylko serce
-pamiątce z Wielkiego Wybuchu – o jednostce wojskowej, eksplozji z 1944 r. i kolejowym kole

Wiele z tych  skarbów, o których mówił prelegent, znajduje się w Gałkowskim muzeum. Część z nich została odnaleziona i przekazana do muzeum, przez Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne Grupa Łódź, którego prezes – Tomasz Klepacz przyjechał na tę prelekcję.  Opowiedział o działalności stowarzyszenia i aktualnych poszukiwaniach w Gałkowskim lesie.
Na koniec, Dominik Trojak miał dla nas niespodziankę. Mogliśmy obejrzeć 15 minutowy film pt. „Wróćcie, zanim opadną liście” w reżyserii Pawła Siedlika. Film opowiada o Operacji Łódzkiej, której 98 rocznica przypada w listopadzie. Projekcja wywarła na widzach wielkie wrażenie, a opowieści o Gałkowskich tajemnicach były niezwykle interesujące.

 

Opowieści o Gałkowskich tajemnicach

Filia biblioteczna w Gałkowie Dużym zaprasza na spotkanie z pasjonatem historii – Dominikiem Trojakiem, który opowie o tajemnicach ziemi Gałkowskiej. Prelekcja odbędzie się 23 listopada 2012 r. (piątek), o godz. 1700, w budynku biblioteki.
Wstęp wolny!

 

 

 

 

Samuraj w bibliotece

21 września 2012 r. gałkowska filia biblioteczna gościła  Zdzisława Kowalskiego – znawcę kultury japońskiej, zwanego Gałkowskim samurajem. Jego fascynacja tym krajem zaczęła się od obejrzenia filmu „Siedmiu samurajów” A. Kurosawy. W 1979 r. zrobił pierwszy japoński miecz. Jako broń rażąca wroga i jednocześnie broniąca życia swego właściciela, jego honoru i potęgi, miecz był i jest wielką świętością i skarbem Japonii. Wykonanie miecza:  kucie, utwardzanie, szlifowanie trwało bardzo długo, nawet kilkanaście miesięcy. Potem należało wypróbować jego ostrość, czyli to, jak przecina ciało.
W rodzinie samuraja miecz był przekazywany z ojca na syna, bo mówiono, że „miecz jest duszą samuraja” . Kult miecza stworzył etykę miecza chronioną surowymi prawami. Ich naruszenie groziło nawet śmiercią.
Nasz prelegent opowiedział o wykonanych przez siebie mieczach, pokazał inne rodzaje broni jaką posługiwali się samuraje, zaprezentował reguły postępowania  z mieczem podczas jego prezentacji, przedstawił japońskie sztuki walki i kodeks postępowania samuraja bushidô.  Mogliśmy także obejrzeć film nakręcony kilka lat temu w domu Zdzisława Kowalskiego, pokazujący jego zbiory japońskiej broni i sposoby jej używania. W życiu zawodowym pan Kowalski także wykorzystuje swoją wiedzę o Japonii, bowiem jako złotnik, wykonuje piękną biżuterię zdobioną japońskimi ornamentami. Zajmuje się także bonsai – czyli sztuką miniaturyzacji drzew i krzewów. Z sali padło bardzo wiele pytań, na które nasz prelegent udzielił wyczerpujących odpowiedzi. To wspaniałe, że wśród nas mieszka człowiek o tak ciekawej pasji.

 

 

 

 

 

 

 

 

Spotkanie z Gałkowskim Samurajem

Filia Biblioteczna w Gałkowie Dużym serdecznie zaprasza na spotkanie z Gałkowskim Samurajem – panem Zdzisławem Kowalskim, który opowie o Japonii, o sztukach walki i o kulturze tego kraju. Spotkanie odbędzie się 21 września (piątek), o godz. 1700.

Spotkanie z poezją

W gałkowskiej bibliotece odbyło się, w piątkowe popołudnie – 25 maja 2012 r., spotkanie z poezją Romana Lewińkiego. Autor niedawno wydanej książki pt. „Moje wiersze dla Ciebie” jest mieszkańcem Brzezin, ale od młodości jest także związany z Gałkowem, gdzie chodził do szkoły, gdzie mieszka jego rodzina i gdzie poznawał wiarę katolicką w kościele św. Trójcy. Nasza wieś jest w jego sercu, co zaowocowało wieloma wierszami poświęconymi Gałkówkowi.
Na spotkanie przyszło kilkanaście osób, które mogły zapoznać się z twórczością Pana Lewińskiego, a także zakupić jego książkę wraz z autografem autora.
Spotkanie z poezją

Filia biblioteczna w Gałkowie zaprasza 25 maja (piątek), o godz. 1700 na spotkanie z brzezińskim poetą i rzeźbiarzem – Romanem Lewińskim.

 

 

 

 

 

Podziękowania

Bibliotekarz – M. Pakuła składa serdeczne podziękowania wszystkim przyjaciołom gałkowskiej biblioteki, którzy pomogli zorganizować kiermasz, przekazując na niego swoje książki.

Kiermasz książek

Filia Biblioteczna w Gałkowie Dużym zaprasza w dniach od 7 do 14 maja 2012 r., w godzinach pracy, na wielki kiermasz książek. Ceny książek już od 0,20 zł.
Każdy znajdzie coś dla siebie!

Print Friendly, PDF & Email