Szukaj
Archiwa

Książki

W Muzeum im. Leokadii Marciniak są jeszcze do nabycia książki o Gałkówku:
Gałkówek dobra biskupie” A.Łuczaka
Walki w okolicach Gałkowa 23-24 listopada 1914r.” D.Trojaka
GAŁKÓWEK W POEZJI” w opracowaniu M.Pakuły i A.Potańskiego

„Gałkówek dobra biskupie” A.Łuczaka

Książka „Gałkówek dobra biskupie” A. Łuczaka opowiada o historii Gałkowa od powstania miejscowości, w XII wieku, do czasów współczesnych. Przez kilkaset lat nasze ziemie należały do biskupów kujawsko-pomorskich co miało olbrzymi wpływ na rozwój wsi. Książka zawiera także informacje o założeniu parafii Gałków, w roku 1636 i działalności jej proboszczów, zarówno na niwie kościelnej jak i na rzecz wsi.
Czytelnicy znajdą także spisy mieszkańców Gałkowa i Borowej począwszy od drugiej połowy XVI wieku. Książka jest bogato ilustrowana, posiada także mapy Gałkowa i okolic.
Jeśli chcecie Państwo poznać historię Waszej wsi to lektura tej pozycji
jest obowiązkowa, zwłaszcza, że w tym roku obchodzimy rocznicę 660-lecia
lokacji wsi Gałków Duży.

——————————————————————————————

——————————————————————————————

„Walki w okolicach Gałkowa 23-24 listopada 1914r.” D.Trojaka

Książka „Walki w okolicach Gałkowa 23-24 listopada 1914r. Zapomniany epizod operacji łódzkiej” D. Trojaka opisuje dramatyczną historię dwóch dni, które przyniosły zagładę setkom bohaterskich niemieckich, rosyjskich i polskich żołnierzy na naszym terenie, w czasie I Wojny Światowej. Pozostałością tych wydarzeń są cmentarze, okopy i inne ślady, o których
przypomniał autor książki. Publikacja zawiera dokładny, co do godziny, opis przebiegu działań wojennych. Ustawienie wojsk pokazują liczne mapy i zdjęcia. Wędrując po gałkowskim lesie można natrafić na ślady tej strasznej bitwy, o której nie powinniśmy nigdy zapomnieć, a żeby rozszerzyć wiedzę o niej trzeba przeczytać tę świetną książkę.

——————————————————————————————

„GAŁKÓWEK W POEZJI” w opracowaniu M.Pakuły i A.Potańskiego
W 660-tą rocznicę lokacji wsi Gałków oraz w 190-tą rocznicę założenia szkoły w Gałkowie Biblioteka wraz z Muzeum im. Leokadii Marciniak ogłosiła konkurs na wiersz o Gałkówku. Na konkurs wpłyneło 20 wierszy napisanych głównie przez młodych poetów. Doceniając ich wkład pracy i temat konkursu, biblioteka wraz z Muzeum im. Leokadii Marciniak postanowiły wydać książkę z wierszami o Gałkowie, ilustrowaną rysunkami wykonanymi przez artystę plastyka, pana Ryszarda Szymczaka. W tej książce znajdziecie Państwo nie tylko wiersze konkursowe, ale także napisane wcześniej przez Gałkowian.
Życzymy Państwu wiele wzruszeń podczas lektury utworów.

Print Friendly, PDF & Email

Zostaw komentarz