Szukaj
Archiwa

2011

Działania ratownicze OSP Gałków w 2011 r.

Pożar w Gałkowie Małym

22 grudnia o godz. 719 OSP Gałków Duży wyjechał do pożaru budynku gospodarczego w Gałkowie Małym na ul. Brzozowej. W akcji gaśniczej uczestniczył także zastęp z PSP Koluszki.  Na miejscu okazało się,  że budynek był silnie zadymiony, a ogień ogarnął dach w okolicach przewodu kominowego.   Dzięki sprawnej akcji gaśniczej straty były niewielkie.

 

 

 

 

 

 

Ratowanie psa

W dniu 21.10.2011 r. o godz 14 40 OSP Gałków zostało zadysponowane do zdarzenia w Gałkowie Małym. Początkowe informacje od dyżurnego PSK Koluszki mówiły o psie uwięzionym w studni. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia okazało się ze pies leży w przepuście pod ulicą, wyziębnięty i schorowany. Druhowie z OSP wyciągnęli delikatnie zwierzę, okryli kocem, a następnie, po konsultacji z Inżynierem Gminy, przewieźli psa do lecznicy w Koluszkach. Dalszym ratowaniem życia zwierzęcia zajął się weterynarz, a druhowie powrócili do bazy.
zdj i  info kpt. Żbik

 

Pożar w Różycy

W dniu 06.08.2011 r. o godz. 1245 OSP Gałków Duży zostało zadysponowane do pożaru budynku i otaczającego go sadu. Nasi strażacy przyjechali na miejsce zdarzenia najszybciej. Szybkie rozwinięcie bojowe i profesjonalna praca ratowników doprowadziły wkrótce do ugaszenia pożaru. W tym czasie na miejsce zdarzenia dojechała JRG PSP Koluszki i OSP Borowa.
W czasie działań nie było osób poszkodowanych ani rannych. Miejsce zdarzenia przekazano policji celem dalszego wyjaśnienia okoliczności zdarzenia.
Foto i info. kpt. Żbik

 

Pożar od pioruna

W dniu 01.06.2011 r. o godz. 2005 OSP Gałków zostało zadysponowane do wypompowania wody, z zalanej piwnicy na ul. Smugowej 7. W czasie dojazdu do miejsca zdarzenia PSK Koluszki poinformowało o pożarze domu w Justynowie na ul. Polnej. W związku z tym strażacy z Gałkowa udali się do Justynowa. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia OSP zastało dym wydobywający się spod dachu w domu jednorodzinnym.
Sprawne rozpoznanie sytuacji pozwoliło na szybkie zlokalizowanie źródła pożaru, ugaszenie i zminimalizowanie strat. Okazało się, że od uderzenia pioruna zapaliła się instalacja elektryczna w domu, co spowodowało pożar w łazience, który rozprzestrzenił się częściowo na poddasze.
Gdyby nie wzorowa współpraca OSP Gałkówek i OSP Justynów, spaleniu mógł ulec cały budynek.
Na miejsce zdarzenia przybył jeszcze zastęp z PSP Koluszki i policja.
Po opanowaniu sytuacji OSP Gałkówek z powrotem zostało zadysponowane do wypompowania wody na ul. Smugowej w Gałkowie  Małym, gdzie na skutek obfitych opadów deszczu zalana została piwnica w domu jednorodzinnym.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wypadek na rogatce

11 maja o godz 16:35, na skrzyżowaniu ul. Głównej i Dzieci Polskich doszło do groźnego wypadku z udziałem dwóch samochodów osobowych. Jadący z Koluszek VW Transporter wymusił pierwszeństwo na VW Passacie, który uderzywszy w słup, znalazł się w rowie przy aptece. W wypadku poszkodowane zostały 4 osoby: kierowca Passata oraz 3 pasażerów busa.
Ratownicy z OSP Gałków pomogli w uwolnieniu kierowcy Passata oraz objęli nadzorem medycznym osoby poszkodowane z busa.
Na miejsce zdarzenia przybył patrol motocyklowy policji, zastęp z PSP Koluszki oraz dwie karetki, ktore przewiozły poszkodowanych do szpitala w Brzezinach.
Dalsze dzialania straży polegały na zneutralizowaniu rozlanych płynów eksploatacyjnych oraz zabezpieczeniu miejsca zdarzenia.
Szybka interwencja OSP Gałków zapobiegła większej tragedii.

fot. i info. kpt.Żbik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Potrącenie

15.04.11 o godz 14:25 OSP Gałków  zostało wezwane do wypadku na skrzyżowaniu ul. Brzezińskiej i Łódzkiej. Samochód osobowy marki Ford potrącił mężczyznę, któremu strażacy udzielili niezbędnej pomocy przedmedycznej. Później, na miejsce zdarzenia przyjechała karetka pogotowia, ktora zabrała go do szpitala.
Info. i fot. kpt. Żbik

 

Wypadek

O godz. 11:00 OSP Gałków, zostało zadysponowane do wypadku na ul. Dzieci Polskich, przy Głównej. Kierowca samochodu osobowego marki Audi nie dostosował prędkości pojazdu do warunków panujacych na drodze i uderzył w tył busa Speed Travel, stojącego na przystanku.
Jedna z pasażerek busa doznała stłuczenia głowy oraz uskarżała się na ból kręgosłupa.
Ratownicy OSP założyli jej kołnierz ortopedyczny, a karetka pogotowia zabrała ją do szpitala w Brzezinach, celem dalszych obserwacji.
fot. i info. kpt. Żbik

Pożar traw

W ostatnich dniach Gałkowska Straż wyjeżdżała kilkakrotnie do palących się traw. Jak co roku, robiąc wiosenne porządki na działkach, ludzie wypalają trawy, co często przeradza się w duży pożar, który trudno opanować. Czasami nieudolne i nieumiejętne próby gaszenia kończą się poparzeniem, co miało miejsce 31 marca, w Gałkowie Małym. Dopiero przyjazd straży pozwolił na opanowanie sytuacji.

fot. i info. kpt. Żbik

Pożar garażu

23 lutego 2011 r. o godz 5 55OSP Gałków zostało wysłane  dwoma zastępami, do pomocy w gaszeniu pożaru garażu w Różycy. Spaleniu ulegly dwa samochody znajdujace sie w garażu oraz całe wyposażenie. Wysoka tempratura uszkodzila również konstrukcję stropu.  Gaszenie pożaru utrudniała niska temperatura otoczenia – 19 °C.

Pożar na ul. Głównej

22.02.2011 r. o godz. 1456 strażacy z OSP Gałków, dwoma samochodami, pojechali do pożaru kotłowni w budynku na ul. Głównej 68. W gaszeniu płonącego węgla i trocin składowanych w kotłowni uczestniczyli także strażacy z PSP z Koluszek. Doszło do dużego zadymienia budynku. Większych strat nie było dzięki szybkiej interwencji syna właścicieli posesji. Gaszenie pożaru było utrudnione z powodu niskiej temperatury otoczenia – 15 °C.

Pożar kotłowni

Skutki wichury

12 lutego, o godz. 133 w nocy strażacy z OSP Gałków zostali wezwani do pożaru lasu w Gałkowie Małym. Na miejscu okazało się, że  silna wichura, szalejąca tej nocy w Gałkowie, uszkodziła linię wysokiego napięcia, która spadając na las wywołała pożar. Ogień gasiły jednostki z OSP  Gałków i z PSP Koluszki. Na szczęście pożar nie ogarnął dużego terenu, ze względu na dużą wilgotność poszycia i drzew.

Zimowe podtopienie
15 stycznia 2011 roku o godz. 09.46OSP Gałków Duży została zaalarmowana o podtopieniu terenu posesji na ulicy  Niecałej 14 w Gałkowie Małym, powstałym w wyniku gwałtownych roztopów. Na miejscu stwierdzono, iż przepust kanału melioracyjnego, oddalony ok. 100 m od posesji, jest zatkany, co uniemożliwia swobodny odpływ wody. Działania OSP polegały na udrożnieniu przepustu (wykorzystano podręczny sprzęt burzący i kombinezon. Na miejscu stwierdzono, iż przepust specjalny tzw.”wodery”), jak i pouczeniu właścicieli Na miejscu stwierdzono, iż przepustowość okolicznych działek, o wzmożonej czujności zwłaszcza w taką pogodę jak dziś. Mieszkańcy skarżyli się na fatalne wykonanie i zaprojektowanie rowów, które przechodzą praktycznie przez ich działki, jak i opieszałość w uregulowaniu przepływu wody w kanałach melioracyjnych. Należy przypomnieć, iż w ubiegłym roku miało miejce bardzo duże podtopienie tego terenu i w tym roku może być podobnie!

Tragedia w Gałkowie Dużym

11 stycznia 2011 r. o godz. 1251 doszło do wybuchu gazu, w domu na ulicy Głównej 118, w Gałkowie Dużym. Gdy na miejscu zjawiły się 2 zastępy strażaków z OSP Gałków i 2 z PSP Koluszki, okazało się, że dom został zniszczony, a jego 85 letni właściciel ciężko ranny. Na szczęście nie doszlo do rozerwania butli gdyż wtedy, rozmiary zdarzenia byłyby dużo większe.Działania OSP polegały na wprowadzeniu jednego prądu wody do palącego się pomieszcznia. Ratownicy PSP, wykorzystując aparaty oddechowe, przeszukali budynek i wynieśli butlę na zewnątrz. Pogotowie Ratunkowe przewiozło poparzonego mężczyznę, do szpitala w Brzezinach. Należy pochwalić sąsiadów, za skuteczną akcję ratowniczą przeprowadzoną podręcznym sprzętem gaśniczym (gaśnicami), co zapobiegło rozprzestrzenieniu się ognia na cały budynek, jak i za wyciągnięcie poszkodowanego, z pomieszczenia.

 

 
Print Friendly, PDF & Email