Szukaj
Archiwa

2013

Aktualności OSP Gałków w 2013 r.

Jubileusz 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej we Wremen

przed strażnicą we WremenOSP Gałków Duży 4 lata temu nawiązała współpracę z partnerską jednostką z Wremen (Niemcy, Dolna Saksonia). 2 lata temu delegacja z FF Wremen przyjechała do Gałkowa na 100-lecie tutejszej Straży, a w tym roku Polacy uczestniczyli w obchodach ich święta.
W skład 8 osobowej delegacji wchodzili: Piotr Pakuła – prezes OSP Gałków Duży oraz członkowie Zarządu i Komisji Rewizyjnej.
W Gałkowie, świętowanie strażackiego jubileuszu trwało tylko jeden dzień, a we Wremen aż 4: od 29.08.2013 r. do 01.09.2013 r.
Już od pierwszej chwili nasza delegacja spotkała się z wielką serdecznością, przyjaźnią i sympatią. Do Wremen wjechała w eskorcie samochodów udekorowanych w biało-czerwone flagi. W strażnicy została serdecznie powitana i ugoszczona   pysznymi potrawami z grilla. W tym samym czasie zarząd FF (Freiwillige Feuerwehr)  Wremen uczestniczył w Konferencji Zarządu Powiatowego, w czasie której prezes – Volker Hachmann został odznaczony medalem.
Następnego dnia  przed południem, nasza delegacja, wraz z zarządem FF Wremen, została przyjęta przez burmistrza związku Gmin Land Wursten, w Dorum – Wolfganga Neumanna. Na powitanie Polaków, przed ratuszem powiewała biało-czerwona flaga. Burmistrz w przemówieniu przedstawił swoją gminę, która liczy ponad 9, 5 tys. mieszkańców, składa się z 7 miejscowości i zajmuje powierzchnię 116 km2. Mówił też o trudnych stosunkach polsko-niemieckich, spowodowanych dwoma wojnami i o tym, co łączy obydwa narody. Cieszył się, że Straż z jego terenu nawiązała przyjacielskie kontakty z jednostką z Gałkowa. Za tę przyjaźń i dalszą współpracę został wzniesiony toast. Później głos zabrał Komendant Gminny – R. Lindemann, który bardzo chwalił strażaków z Wremen za ich zaangażowanie i profesjonalizm. Prezes OSP Gałków D. podziękował za zaproszenie i za piękny herb gminy, który otrzymał od burmistrza.
Po zakończeniu spotkania polscy strażacy, wraz z  „oficerem łącznikowym” – Erwinem Scherferem, który przez cały czas wspaniale opiekował się delegacją, pojechali do Bremerhaven, miasta portowego, oddalonego o kilkanaście kilometrów od Wremen. Zwiedzili wielki port kontenerowy  i centrum miasta.
Pod wieczór strażacy z obu partnerskich jednostek spotkali się przed strażnicą we Wremen, aby złożyć wieńce ku czci wszystkich zmarłych strażaków z tutejszej OSP, a później przemaszerowali przez wieś, do portu, gdzie odbyło się uroczyste, kilkugodzinne spotkanie z władzami i gośćmi. Mówcy chwalili osiągnięcia i zaangażowanie jednostki z Wremen, a szczególnie jej prezesa –Volkera Hachmanna i podkreślali znaczenie wzajemnej przyjaźni z OSP Gałków D. Prezes – Piotr Pakuła przekazał, na ręce szefa FF Wremen prezent, strażacki topór, życząc, aby nim strażacy wyrąbywali sobie szczęście na przyszłość.
Po części oficjalnej spotkania rozpoczęła się zabawa, która trwała do rana.
W sobotę – 31.08 przed południem, w porcie odbywały się pokazy sprzętu technicznego służb ratowniczych, psów wykorzystywanych do poszukiwania osób, a także loty helikopterem. Polscy strażacy  mogli podziwiać, z wysokości kilkuset metrów, panoramę Wremen, bo gospodarze zafundowali im przelot śmigłowcem. Przez cały dzień trwały różne imprezy, w tym między innymi: turniej siatkówki plażowej i konkurs na super-talent. Było smaczne jedzenie i muzyka. Mnóstwo ludzi odwiedziło tego dnia port, by uczestniczyć w strażackim święcie. Naszą delegację bardzo zachwycił fakt, że cała miejscowość była udekorowana, z okazji strażackiego Jubileuszu, barwnymi kotylionami, łańcuchami, kwiatami, w barwach strażackich (czerwono-niebieskich). Przed wieloma domami były transparenty z życzeniami dla strażaków, a także manekiny ubrane w strażackie stroje, pokazujące ich pracę. Te ozdoby wykonali spontanicznie sami mieszkańcy, by pokazać, że doceniają i podziwiają swoich strażaków.
W sobotę  wieczorem,  polscy i niemieccy strażacy, wspólnie z mieszkańcami wsi bawili się, aż do rana,  na wielkiej imprezie.
W niedzielę przed południem Polacy, razem z gospodarzami, uczestniczyli we mszy świętej, odprawionej w dialekcie dolnoniemieckim (Plattdeutsch). Później odbył się występ lokalnego chóru – Shanty-chor, a po południu najważniejsza i największa impreza: wielka parada dożynkowa. Każde stowarzyszenie, każda organizacja od wielu miesięcy przygotowywała się do tego pochodu strojąc platformy i wymyślając barwne ubrania dla uczestników. Tym razem myślą przewodnią imprezy był Jubileusz 100-lecia Straży. W paradzie wzięło udział 40 platform. Na czele barwnego pochodu maszerowali strażacy z Wremen i z Gałkowa, a za nimi wielka platforma na której umieszczono zdjęcia członków Straży. Pochód przebył ok. 6 km. witany wszędzie przez tłumy ludzi. Z platform rzucano cukierki dla dzieci, które na wyścigi zbierały je do przygotowanych wcześniej toreb. W trakcie pochodu były dwie przerwy, podczas których strażaków częstowano napojami, grała muzyka, było wiele radości i zabawy. Pochód oglądało około 3 tys. osób. Po 3 godzinach parada dotarła do portu i zakończyła się, ale jeszcze przez kilka godzin trwały występy zespołów i  wspólna zabawa.

Wiele osób z zainteresowaniem obserwowało naszych strażaków, komentowało ich umundurowanie, a zwłaszcza kształt czapek. Wszyscy byli dla naszej delegacji bardzo życzliwi.
Na koniec zmęczeni, zabiegani gospodarze usiedli z kolegami z Polski, by choć jeszcze przez chwilę być razem z nimi. Rankiem, w dniu wyjazdu naszej delegacji, członkowie władz FF Wremen, pożegnali swoich gości. Polskim strażakom było smutno, że muszą opuszczać tak wspaniałych PRZYJACIÓŁ.

Gałkowscy strażacy składają serdeczne podziękowania dla : Volkera Hachmanna, Hanke Pakuscha, Marcusa Heimbüchela, Güntera Strohauera, Ralpha Lilkendeya i Erwina Scherfera.

Tekst i zdjęcia – Małgorzata Pakuła

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gminne zawody sportowo-pożarnicze

23 czerwca 2013 r., przy pięknej, słonecznej pogodzie, na stadionie przy Komendzie Powiatowej PSP w Koluszkach rozegrano gminne zawody sportowo-pożarnicze. Starowało 5 drużyn z terenu gminy Koluszki. Zwyciężyła drużyna z OSP Wierzchy, drugie miejsce zajęła drużyna z OSP Będzelin. Drużyna z OSP Gałków, po dobrym starcie w konkurencji „sztafeta pożarnicza 7 x 50 m” w kolejnej konkurencji „ćwiczenie bojowe” uzyskała gorszy rezultat i musiała zadowolić się dalszą lokatą w klasyfikacji generalnej.
Podczas zawodów strażakom i widzom czas umilała orkiestra dęta z OSP Koluszki.

 

 

 

 

 

 

 

 

Szkolenie LPR

W czerwcu 2013 r. strażacy ochotnicy z terenu powiatu łódzkiego wschodniego mieli możliwość uczestniczenia w szkoleniu dotyczącym współpracy z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Z OSP Gałków Duży w szkoleniu brali udział: Leszek Bankowski, Konrad Bankowski, Piotr Borowiecki i Radosław Pakuła. Zajęcia teoretyczne odbyły się w siedzibie KPP PSP w Koluszkach, a sprawdzian praktyczny przeprowadzono na boisku w Bukowcu. Strażacy nabyli praktyczne umiejętności w zakresie: organizowania polowego lądowiska, współpracy z pilotem podczas podchodzenia śmigłowca do lądowania oraz zabezpieczenia terenu akcji.
Nowoczesne śmigłowce ratunkowe typu Eurocopter są wykorzystywane do niesienia pomocy w przypadku zagrożenia życia, gdy potrzebny jest natychmiastowy transport chorego do szpitala. Kilka lat temu śmigłowiec ratunkowy lądował także w Gałkowie Małym, ratując życie starszej kobiety.
Wszyscy uczestnicy szkolenia otrzymali stosowne certyfikaty.

Zdjęcia – K. Bankowski

 

 

 

 

 

 

 

Powódź na Łabie

powódź na ŁabieOd początku czerwca Niemcy walczą z wielką powodzią, która objęła południową, wschodnią i środkową część kraju. Gdy fala powodziowa na Łabie zbliżyła się do Saksonii-Anhalt, do pomocy przy umacnianiu wałów wysłano strażaków ochotników z powiatu Cuxhaven, a wśród nich również drużynę z zaprzyjaźnionej jednostki zstrażacy z FF Wremen Wremen. Strażacy z FF Wremen, ciężko pracowali przez 3 dni, układając tysiące worków z piaskiem wzdłuż brzegów rzeki, w okolicy Gartow. Mimo zmęczenia dopisywał im humor, o czym można się przekonać oglądając krótki  filmik, który nagrali, a który stał się przebojem na YouTube https://www.youtube.com/watch?v=UFJnRjYjbfQ

Więcej informacji można znaleźć na facebooku https://www.facebook.com/freiwilligefeuerwehr.wremen?ref=ts&fref=ts

Zdjęcia z powodzi znajdują się  tutaj

Zdjęcia pochodzą ze strony na facebooku.

Podsumowanie 2012 r. w OSP Gałków

zebranie w OSP Gałków16 lutego w OSP Gałków Duży odbyło się zebranie podsumowujące miniony rok. Na spotkanie przybyli między innymi: burmistrz Koluszek – Waldemar Chałat, wiceburmistrz – Krystyna Lewandowska, przewodniczący Rady Miejskiej – Sławomir Sokołowski, doradca burmistrza d/s inwestycji – Mateusz Karwowski, skarbnik gminy – Bogusława Kubicz, Komendant Powiatowy PSP powiatu łódzkiego-wschodniego – mł. brygadier Marek Duda. Goście z zainteresowaniem obejrzeli gałkowską strażnicę, w której sala OSP Gałków po remoncieniedawno przeprowadzono remont sufitu. Prace wykonano własnymi siłami, przy finansowym wsparciu gminy. Sala wygląda teraz zupełnie inaczej.
Prezes – P. Pakuła przedstawił sprawozdanie z działalności jednostki w 2012 r. i plan działań na 2013 r. Obecnie OSP liczy 32 członków czynnych, 4 wspierających i 17 członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. W minionym roku strażacy uczestniczyli w 26 akcjach ratowniczych.
Straż wzbogaciła się o nowy sprzęt: zestaw ratownictwa medycznego PSP-R1, z dodatkowym wyposażeniem, sprzęt do zebranie w OSP Gałkówratownictwa technicznego, sorbenty i neutralizatory.
Kontynuowano współpracę międzynarodową z FF Wremen z Dolnej Saksonii, a w bieżącym roku delegacja z naszej OSP pojedzie do Wremen na uroczystości 100-lecia jednostki.
M. Pakuła przedstawiła sprawozdanie z działalności Muzeum im. Leokadii Marciniak , które jest pod prawną opieką Gałkowskiej straży.
Po przedstawieniu wszystkich sprawozdań, w głosowaniu, zarząd uzyskał absolutorium. Na zakończenie głos zabrali goście, chwaląc naszych strażaków za zaangażowanie, dyscyplinę i gospodarność.

 

mł. brygadier M. Dudadruhowie OSP GałkówMłodzieżowa Drużyna Pożarniczaburmistrz W. Chałat

Print Friendly, PDF & Email