Szukaj
Archiwa

2009

Aktualności OSP Gałków w 2009 r.

Uroczystość na cmentarzu I-wojennym

W niedzielę, 22.11.2009r. odbyła się uroczystość „Pamięci poległym” zorganizowana wspólnie przez: burmistrza Koluszek, wójta gminy Brzeziny i nadleśnictwo Brzeziny, w 95 rocznicę Bitwy Łódzkiej z 1914r. Krwawe boje jakie toczyły się na terenie gminy Brzeziny i Koluszki 23 i 24 listopada 1914r. pozbawiły życia kilkanaście tysięcy żołnierzy niemieckich, rosyjskich, a także wielu Polaków służących w obu zaborczych armiach. Zostali oni pochowani na okolicznych cmentarzach wojennych. Delegacje złożyły kwiaty przy pomniku ku czci 500 bohaterskich żołnierzy rosyjskich poległych w listopadzie 1914r., w Gałkowie Małym. Wartę przy nim pełnili strażacy z OSP Gałków, młodzież z Zespołu Szkół w Gałkowie i leśnicy z nadleśnictwa Brzeziny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gminne zawody sportowo-pożarnicze

W niedzielę, 6 września 2009r., w Koluszkach odbyły się gminne zawody sportowo-pożarnicze. Zmagania strażaków miały miejsce na stadionie Komendy Powiatowej PSP. Do zawodów stanęło 5 drużyn. Pierwsze miejsce,  zajęła niepokonana ekipa z OSP Długie, drugie- OSP Będzelin, a trzecie, zupełnie nieoczekiwanie, OSP Gałków .

 

 

 

 

 

 

 

Rewizta w Niemczech

W lipcu OSP Gałków gościła strażaków z Niemiec, a w sierpniu, podczas prywatnej podróży, doszło do spotkania prezesa OSP Gałków, Piotra Pakuły, z członkami Freiwillige Feuerwehr (Ochotniczej Straży Pożarnej) Wremen. Prezes tamtejszej straży – Volker Hachmann i vice-prezes Hanke Pakusch przekazali strażakom z Gałkowa serdeczne pozdrowienia i herb swojej miejscowości, z dedykacją.

 

 

 

Gościowi z Gałkowa pokazano sprzęt i samochody strażaków z Wremen, a następnie zaproszono, do pięknej sali, na smakowity poczęstunek, który przygotowały członkinie tamtejszej straży. W czasie spotkania padło wiele słów, o możliwej w przyszłości,  współpracy pomiędzy obydwiema miejscowościami. Piotr Pakuła miał także możliwość obejrzenia Berufliche Feuerwehr (Zawodowej Straży Pożarnej) w Bremerhaven i uczestniczenia w ćwiczeniach strażaków ochotników w Dorum. Do tego spotkania nie doszłoby, gdyby nie zaangażowanie nauczyciela akademickiego prof. dr Erwina Scherfera, który jest strażakiem we Wremen i jednocześnie administratorem strażackej strony:  http://www.feuerwehr-wremen.de i Małgorzaty Pakuły – bibliotekarki.
Może w przyszłym roku dojdzie do spotkania, w liczniejszym gronie, strażaków z Gałkowa i z Wremen -wsi liczącej 2000 mieszk., nad Morzem Północnym- http://www.wremen.de/ . Byłby to wspaniały przykład polsko-niemieckiej współpracy, zwłaszcza, że na naszym terenie mieszkało kiedyś, w przyjaźni z Polakami, bardzo wielu Niemców!

 

 

 

 

 

 

Przyjazd strażaków z Wremen

13 lipca 2009r. doszło do spotkania 3 przedstawicieli Ochotniczej Straży Pożarnej- Freiwillige Feuerwehr z Wremen (Niemcy – Dolna Saksonia) ze strażakami z OSP Gałków. Goście zostali zaproszeni na grilla. Okazało się, że bardzo wiele łączy brać strażacką z tak odległych miejscowości. Mamy nadzieję, że to pierwsze spotkanie zapoczątkuje ścisłą  i owocną, polsko-niemiecką  współpracę strażaków.

Print Friendly, PDF & Email