Szukaj
Archiwa

Wampir z Gałkówka

W 1969 r. Gałkówek zaistniał w świadomości mieszkańców całej Polski – jako „Wampirówek” za sprawą mordercy 7 kobiet – Stanisława Modzelewskiego. Oskarżony o tak poważne przestępstwa, urodził się w 1930 r. , w powiecie łomżyńskim, w rodzinie dość zamożnych rolników. Ukończył 6 klas szkoły podstawowej. Po wojnie zamieszkał u siostry, w Warszawie i uczęszczał na kurs samochodowy, gdzie uzyskał zawodowe prawo jazdy. Od 17.11.1950 do 20.12.1952 odbywał zasadniczą służbę wojskową w Batalionie Budowlanym. 16.02.1951 r. został skierowany do Gałkówka – gdzie jeździł jako kierowca wozów wojskowych. W 1952 r. zawarł związek małżeński z mieszkanką Łodzi.

31.07.1952 r. , w lesie gałkowskim znaleziono zwłoki 67 letniej Józefy P., która zmarła na skutek uduszenia – to była pierwsza ofiara Modzelewskiego. Spotkał ją przypadkiem, idąc przez las. Starsza kobieta zrywała jagody. Nie chciała mu ulec i dlatego zginęła W grudniu 1952 r. Modzelewski ukończyl służbę wojskową i zamieszkał z żoną w Łodzi. W czasie Świąt Bożego Narodzenia pojechał tramwajem w kierunku Tuszyna. Wysiadł nieopodal dużego kompleksu leśnego i poszedł za młodą kobietą – Marią C. Udusił ją i pastwił nad nią, aż zaspokoił potrzebę, która paraliżowała go od kilku dni. Kolejny raz wyruszył na polowanie , w okolice Tuszyna, w końcu marca 1953 r. Zauważył idącą samotnie przez pola Teresę P., którą zaatakował, udusił i upodlił.

Z początkiem 1955 r. Modzelewski wrócił pod Gałkówek. Zaatakował w pobliżu torów kolejowych. Ofiarą była Irena D. Jej zwłoki znaleziono następnego dnia. W marcu 1956 r. morderca zjawił się znowu w Gałkówku. W pobliżu stacji natknął się na młodą, zgrabną dziewczynę. Szedł za nią i gdy znalazła się w lasku, zaatakował. Znaleziono ją po kilku godzinach. 28.07.1956 r. Modzelewski znów znalazł się w pobliżu stacji w Gałkówku. Na ścieżce biegnącej wzdłuż torów kolejowych pojawiła się samotna kobieta. I ona nie przeżyła spotkania z bestią. Siedem innych kobiet, mieszkających w pobliżu Łodzi miało więcej szczęścia – im udało się uciec z rąk oprawcy, ale pobite i w szoku przeleżały wiele tygodni w szpitalach.

Na 11 lat Modzelewski zaprzestał zbrodniczego procederu. W dn. 14.09.1967 r. zaatakował blisko 90-letnią staruszkę Marię G. Udusił ją i pociął jej ciało żyletką. To było ostatnie morderstwo „wampira”. 24.09.1967 r. został aresztowany i oskarżony o zabicie Marii G. W trakcie przesłuchań Stanisław Modzelewski przyznał się nie tylko do tego, ale i 6 innych morderstw oraz ataków na wiele kobiet. Proces zabójcy trwał 11 dni. W jego trakcie powiedział:

Bolałem, że nie mogę mieć kobiety jak inni, stąd te trupy pod Gałkówkiem„.
Został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano.

Zdjęcie S. Modzelewskiego kliknij tutaj
Artykuł z Dziennika Łódzkiego pt.”Śladami nieuchwytnego „wampira z Gałkówka” kliknij tutaj

O wampirze z Gałkówka nakręcono film :
PARAGRAF 148 – KARA ŚMIERCI
STANISŁAW MODZELEWSKI – WAMPIR Z GAŁKÓWKA
Cykl dokumentalny, 25 min, Polska 2000
Scenariusz i realizacja: Maciej Żurawski

Print Friendly, PDF & Email