Szukaj
Archiwa

100-lecie OSP Gałków Duży

4 września 2011 r. w Gałkowie Dużym odbyła się wspaniała uroczystość – Jubileusz 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej. Strażacy przygotowywali się do tego święta przez wiele miesięcy  i włożyli wiele pracy, by ich stara strażnica była gotowa na przyjęcie gości. Tego dnia wszystko lśniło w promieniach słońca.
Uroczystość rozpoczęła się, o godz. 12 30, na placu Straży, zbiórką pododdziałów, które dowódca uroczystości –Radosław Pakuła poprowadził do kościoła. Tam mszę św.  odprawili księża: młodszy brygadier Henryk Betlej – kapelan wojewódzki strażaków i Sławomir Ochocki – kapelan gminny strażaków.W czasie mszy został poświęcony nowy sztandar straży będący repliką sztandaru ufundowanego przez społeczeństwo Gałkowa w 1913 r. Po mszy poczty sztandarowe, delegacje strażaków i zaproszeni goście przeszli do siedziby OSP i tam rozpoczęto część drugą uroczystości. Dowódca uroczystości złożył druhowi Tadeuszowi Cisowskiemu  meldunek o gotowości pododdziałów do uroczystego apelu. Następnie poczet flagowy dokonał podniesienia flagi państwowej, po czym zabrał głos prezes OSP Gałków Duży – Piotr Pakuła, który powitał zaproszonych gości:
– dha Tadeusza Cisowskiego -wiceprezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP
– dha Stanisława Bednarczyka Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP
– starszego brygadiera Zbigniewa Grzelaka przedstawiciela Łódzkiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Łodzi, naczelnika wydziału kontrolno-rozpoznawczego
– młodszego brygadiera Marka Dudę – Komendanta Powiatowego PSP powiatu łódzkiego-wschodniego
– starszego brygadiera Andrzeja Wyciszkiewicza – Komendanta Miejskiego PSP w Łodzi
– starszego kapitana Grzegorza Janowskiego – zastępcę Komendanta Miejskiego PSP w Łodzi
-młodszego brygadiera Henryka Betleja – kapelana wojewódzkiego strażaków
-księdza kanonika Sławomira Ochockiego – kapelana gminnego strażaków
-Waldemara Chałata – burmistrza Koluszek
-Wiktora Nogalskiego – wiceburmistrza Koluszek
-Sławomira Sokołowskiego – przewodniczącego Rady Miejskiej w Koluszkach
-radnych Rady Miejskiej w Koluszkach
– pracowników Urzędu Miejskiego w Koluszkach
-Małgorzatę Niewiadomską-Cudak -radną Rady Miejskiej w Łodzi
-Krzysztofa Makowskiego
– delegacje z 10 OSP, w tym także z FF Wremen (Dolna Saksonia – Niemcy)
oraz wielu innych, znamienitych gości, sponsorów i mieszkańców Gałkowa.

Następnie przedstawił w zarysie 100-letnią historię OSP Gałków Duży, po czym nastąpiło wręczenie mu, przez Pawła Skwarkę – przedstawiciela społecznego komitetu, repliki sztandaru z 1913 r., a on przekazał sztandar jednostce. Sztandar został udekorowany Złotym Znakiem Związku.
Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie odznaczeń wyróżniającym się strażakom.
Najważniejsze  wyróżnienie spotkało prezesa OSP Gałków Duży – Piotra Pakułę, który otrzymał  Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza.
Druhowie:  Sławomir Głażewski , Mirosław Nyk , Michał Bankowski  i Paweł Chądzyński  otrzymali po raz drugi Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa.
Druhowie: Ryszard Malinowski, Leszek Bankowski, Czesław Stępowski, Sławomir Ławski i Jan Ławski otrzymali Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa.
Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa przyznano druhowi Konradowi Bankowskiemu, a brązowy otrzymali: Dominik Stępowski, Radosław Świątek oraz Volker Hahmann i Erwin Scherfer z partnerskiej straży z Wremen  i Małgorzata Pakuła – bibliotekarka z Gałkowa.
Odznaką Strażaka Wzorowego wyróżniono druhów:  Radosława Pakułę, Krzysztofa  Borowieckiego, Łukasza  Kowalskiego, Bartłomieja  Kuczewskiego, Piotra Ofmana i  Sławomira Kępę, a Złotą Odznakę Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przyznano: Piotrowi Borowieckiemu, Rafałowi Śródkowskiemu, Michałowi Malinowskiemu i Damianowi  Bernacińskiemu.
Nadano także Odznaki za Wysługę Lat druhom:
Czesławowi Suligorskiemu za 65 lat służby w OSP, Mirosławowi Nykowi  za 50 lat, Marianowi Grzegorkowi za 45 lat, Michałowi Bankowskiemu i Tadeuszowi Ciszkowi za 35 lat, Piotrowi Pakule i Pawłowi Chądzyńskiemu za 30 lat, a także Sławomirowi Głażewskiemu, Mariuszowi Grzegorkowi, Jerzemu Głażewskiemu, Janowi Ławskiemu i Janowi Kupiszowi za 20 lat.
W imieniu odznaczonych głos zabrał Ryszard Malinowski, dziękując za otrzymane wyróżnienia.
Potem nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej umieszczonej na budynku OSP, którego dokonali radni z Gałkowa: Mirosław Supera, Zbigniew Lech i Krzysztof Kubasiewicz, a  księża kapelani poświęcili ją.
Prezes OSP wręczył okolicznościowe pamiątki zaproszonym gościom, a później odczytał akty przekazania sprzętu jednostce OSP.
Na zakończenie głos zabrali zaproszeni goście.
Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów, które maszerowały w takt melodii granych przez wspaniałą orkiestrę z OSP Spycimierz. Po powrocie z defilady muzycy dali popis swoich umiejętności na placu straży.

Po zakończeniu części oficjalnej,  na placu można było obejrzeć pokaz umiejętności grupy poszukiwawczo-ratowniczej z PSP z Łodzi. Grupa ta składa się ze strażaków i psów, które są wyszkolone do poszukiwania ludzi zasypanych pod gruzami domów. Wielokrotnie uczestniczyli  w ratowaniu ludzi w czasie wielkich trzęsień ziemi, w różnych częściach świata. W Gałkowie psy pokazały swoje umiejętności szukając dzieci. Psy są tak przyjacielskie, że każdy chciał je pogłaskać, zwłaszcza dzieci.

Później nastąpiła prezentacja 32 m. podnośnika firmy Finnservis , a swoje umiejętności z zakresu ratownictwa wysokościowego zaprezentowali druhowie: Radosław Pakuła i Zbigniew Tomala, wspinając się po linach na wysokość 20 m. i zjeżdżając z nich w dół. Potem przez kilka godzin chętni mogli w koszu wjeżdżać do góry i podziwiać panoramę Gałkowa z dużej wysokości.
Bardzo wielu mieszkańców Gałkowa i gości, odwiedziło tego dnia siedzibę OSP Gałków. Zabawa trwała do późnych godzin wieczornych.

Zdj. wyk. K. Pakuła

Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii zdjęć wyk. przez  A. Potańskiego

http://www.galeria.galkowek.com/100lecie_OSP     

oraz na stronie Koluszek: http://www.koluszki.pl/art/1906/galeria_-_100_lat_osp_-_galkow_duzy

 

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze są wyłączone