Szukaj
Archiwa

Zbiórka elektrośmieci

Nie porzucaj zepsutego sprzętu w lesie, w przydrożnych rowach, na złomowiskach ani w śmietnikach. W dniu 22 kwietnia (czwartek) w godz. 10 00 – 16 00 na terenie Szkoły Podstawowej w Różycy odbędzie się bezpłatna zbiórka zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych (komputerów, monitorów, telewizorów, czajników, telefonów, …).

5 złotych zasad postępowaniaz ZSEE.

1. Nie wyrzucaj ZSEE!
Nie porzucaj ZSEE w lasach, w przydrożnych rowach, na złomowiskach ani na śmietnikach. Może on stanowić zagrożenie dla Twojego zdrowia i dla środowiska, ponieważ często zawiera szkodliwe substancje chemiczne, które przedostają się do gleby, wody i powietrza. Pamiętaj, że zgodnie z prawem, grozi za to kara grzywny do 5 000 zł.

2. Oddaj ZSEE do punktu zbierania w twojej gminie lub do sklepu!
Kupując nową świetlówkę, zużytą oddaj do sklepu. Pamiętaj, że w Twojej gminie działa system, który umożliwia Ci bezpłatne oddanie całego posiadanego przez Ciebie ZSEE. Oddany ZSEE powinien być kompletny, jeśli są w nim baterie lub akumulator, wyjmij je i umieść w przeznaczonym do tego pojemniku.

3. Nie demontuj ZSEE sam!
Może on zawierać substancje niebezpieczne dla Twojego zdrowia lub dla środowiska. Demontaż to skomplikowany proces, który powinny być wykonany w specjalistycznych zakładach, przez doświadczonych techników i przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności. Nie pozwól tego robić innym, wytłumacz im, jak powinni postępować z ZSEE.

4. Nie chomikuj!
Kupując nowy sprzęt, stary często wrzucasz do szuflady, upychasz w szafach lub gromadzisz w piwnicy z myślą, że może kiedyś jeszcze się przyda. Lepiej oddaj go komuś, kto z niego skorzysta, a własny, przestarzały odda do punktu zbierania ZSEE.

5. Oszczędzaj energię i surowce!
Jeżeli już musisz wymienić swój sprzęt, zastąp go bardziej ekonomicznym i spełniającym wysokie standardy ochrony środowiska. Przede wszystkim wymień „prądożerne”, przestarzałe urządzenia na takie, które potrzebują jak najmniej energii. Wyłączaj urządzenia, gdy ich nie używasz, stosuj energooszczędne źródła światła. Pralki i zmywarki używaj dopiero, gdy jest pełna, nie zapomnij o stosowaniu energooszczędnych programów prania i zmywania.

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze są wyłączone