Szukaj
Archiwa

Tydzień pomocy ofiarom przestępstw

Trwa „Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstwa”
Komenda Powiatowa Policji powiatu łódzkiego wschodniego czynnie włącza się do ogólnopolskiej akcji „Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw” przyjmując zgłoszenia i udzielając informacji ofiarom przestępstw potrzebujących fachowej pomocy ze strony niebieskich służb mundurowych.

Dnia 23 lutego rozpoczął się ogólnopolski „Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw”, które od lat patronuje Ministerstwo Sprawiedliwości we współpracy z organizacjami pozarządowymi. Do akcji również aktywnie przyłączyli się policjanci z Koluszkowskiej Komendy, którzy będą każdej ofierze przestępstwa udzielać informacji, co należy zrobić, jak postąpić, do kogo się zwrócić o pomoc. Tydzień Pomocy Ofiarom przestępstw, jest dla wielu osób możliwością uzyskania konkretnej pomocy w rozwiązywaniu problemów, z jakimi borykają się ofiary różnych przestępstw. Policjanci dołożą wszelkich starań udzielając porad bądź pomocy, będą szczególnie zwracać uwagę na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych. Nie tylko będą udzielać fachowej pomocy ofiarom przestępstw, przemocy, ale również ofiarom wypadków komunikacyjnych i ich rodzinom.
Całodobowo czynny telefon w Komendzie Powiatowej Policji w Koluszkach (044) 714 69 77 to telefon, pod który należy zadzwonić w sytuacjach, kiedy osoba stałą się ofiarą przestępstwa oraz konieczna jest pomoc ze strony funkcjonariuszy policji.
Policjanci ponadto przypominają o kilku aktywnie działających infoliniach udzielających profesjonalnych informacji ofiarom przestępstw. Między innymi szukać pomocy można dzwoniąc pod numerem telefonu 0 801 109 801 do Krajowego Centrum Kompetencji zajmującego się kampanią społeczną pod nazwą „Kocham. Reaguje” przeznaczoną dla ofiar przemocy w rodzinie w ramach rządowego programu „Razem bezpiecznie”. Niebieska linia 0 801 12 00 02 to kolejny numer dla ofiar przemocy w rodzinie lub kogoś, kto doświadcza takiej przemocy w domu czynny od poniedziałku do soboty w godzinach 10-22 oraz w  niedziele w godzinach 10-16. Inny ogólnopolski telefon zaufania 116 111 czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 12-20 uruchomiony został z myślą o dzieciach i młodzieży potrzebującej psychicznego wsparcia przez Fundację Dzieci Niczyje. Natomiast ofiary wypadków komunikacyjnych mogą szukać pomocy w Fundacji „Zielony Liść”, która na okoliczność trwania akcji uruchomiła specjalną stronę www.FundacjaZielonyLisc.org oraz infolinię 0 801 112 982 czynną od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-15.00.
Specjaliści fundacji udzielą fachowych odpowiedzi na nurtujące pytania z zakresu roszczeń odszkodowawczych, uprawnień osób pokrzywdzonych, możliwości rozwiązywania problemów, z jakimi się spotykają zarówno pokrzywdzeni jak ich bliscy. W sytuacjach wymagających pilnej interwencji Policji, kiedy zagrożone jest życie i zdrowie, operatorzy infolinii niezwłocznie przekazują informację do właściwych komend policji. Przypominamy, że każda osoba zwracająca się o pomoc może pozostać anonimowa. /post. Anna Ziętara, tel. 603 096 014/

Źródło informacji:
1.    Anna Krawczyńska – „Telefon zaufania dla najmłodszych”, Miesięcznik „Policja 997” nr 2 (47), luty 2009 rok
2.    Strona internetowa www.116111.pl
3.    Strona internetowa www.policja.pl

Print Friendly, PDF & Email

Zostaw komentarz