Szukaj
Archiwa

Sprzątamy Gałkówek – Podsumowanie akcji

Wszyscy ci, którzy  spotkali się  z problemem dzikich wysypisk śmieci i luźno wyrzuconych worków pełnych odpadów, przy drogach oraz w lasach wiedzą, że najlepszym sposobem na  to,  jest zapobieganie.
W tym celu Stowarzyszenie Rozwoju Gałkowa Małego, po raz kolejny, zorganizowało akcję Sprzątania Gałkówka, by uniknąć i częściowo zmniejszyć, a nawet wyeliminować takie sytuacje. W ubiegłym roku SRGM zamówiło jeden kontener na śmieci, o pojemności 10 metrów sześciennych, który został zapełniony po tygodniu.

W tym roku założenie było podobne. Zostały zamówione dwa kontenery po pięć metrów sześciennych. Zostały ustawione w dwóch miejscach Gałkowa Małego.
Jak się okazało, już pierwszej nocy jeden kontener został przewrócony. W miarę możliwości następnego dnia udało się postawić kontener do prawidłowej pozycji.
Kontenery zostały zapełnione w ciągu trzech dni, a nadmiar śmieci zaczęto zostawiać obok pojemników, nie zwracając uwagi na to, w jaki sposób mają zostać one zabrane i przez kogo oraz kto ewentualnie miałby je wrzucić do pojemnika po jego opróżnieniu.

Warto zauważyć, że wielu osobom nie spodobała się taka sytuacja – Faktycznie nie może być tak, że śmieci leżą przy koszu.  Szkoda, że żadna z  osób zwracających na to uwagę i dzwoniących na policję nie widziała  śmieci leżących  w rowach czy na ulicy. Czy ktokolwiek wziął takie śmieci do ręki i zawiózł je do  kosza???   Jednak znalazło się kilka osób, które  pozbierały je. Z pewnością nie wszystkie, ale chociaż ich część, dbając o to by nie zostały one pozostawione tam gdzie z pewnością nie jest ich miejsce. Osoby te,  spędziły też dużo czasu na porządkowaniu terenu wokół pojemników i kilkakrotnie wrzucały śmieci pozostawione wokół, do środka koszów.

W tym roku, dzięki inicjatywie: SRGM,  firmy REMONDIS oraz współpracy z Gminą Koluszki, zostało zebranych 30m3 śmieci (plastiku, szkła, zużytego sprzętu elektro.), z których z pewnością znaczna część znalazłaby się w przydrożnych rowach lub najgorszym przypadku w lasach, a przecież mamy je chronić – więc chrońmy to co nas otacza !

SRGM gratuluje również „pewnej grupie ludzi” mającej niespożyte zapasy energii  „aktywnego” udziału w akcji, poprzez regularne wywracanie pojemników na śmieci. Gratulujemy głupoty …

W związku z zaistniałymi wydarzeniami jakie powstały podczas tej akcji,  SRGM chwilowo zawiesza wiosenno/jesienną akcję sprzątania Gałkówka i informuje o konieczności posiadania kosza na odpady gospodarcze!

Print Friendly, PDF & Email

Zostaw komentarz