Szukaj
Archiwa

Rewizyta w Niemczech

W lipcu OSP Gałków gościła strażaków z Niemiec, a w sierpniu, podczas prywatnej podróży, doszło do spotkania prezesa OSP Gałków, Piotra Pakuły, z członkami Freiwillige Feuerwehr (Ochotniczej Straży Pożarnej) Wremen. Prezes tamtejszej straży – Volker Hachmann i vice-prezes Hanke Pakusch przekazali strażakom z Gałkowa serdeczne pozdrowienia i herb swojej miejscowości, z dedykacją.

.

Gościowi z Gałkowa pokazano sprzęt i samochody strażaków z Wremen, a następnie zaproszono, do pięknej sali, na smakowity poczęstunek, który przygotowały członkinie tamtejszej straży. W czasie spotkania padło wiele słów, o możliwej w przyszłości,  współpracy pomiędzy obydwiema miejscowościami. Piotr Pakuła miał także możliwość obejrzenia Berufliche Feuerwehr (Zawodowej Straży Pożarnej) w Bremerhaven i uczestniczenia w ćwiczeniach strażaków ochotników w Dorum.
Do tego spotkania nie doszłoby, gdyby nie zaangażowanie nauczyciela akademickiego prof. dr Erwina Scherfera, który jest strażakiem we Wremen i jednocześnie administratorem strażackej strony:  http://www.feuerwehr-wremen.de i Małgorzaty Pakuły – bibliotekarki.
Może w przyszłym roku dojdzie do spotkania, w liczniejszym gronie, strażaków z Gałkowa i z Wremen -wsi liczącej 2000 mieszk., nad Morzem Północnym- http://www.wremen.de/ . Byłby to wspaniały przykład polsko-niemieckiej współpracy, zwłaszcza, że na naszym terenie mieszkało kiedyś, w przyjaźni z Polakami, bardzo wielu Niemców! M.P.

Print Friendly, PDF & Email

Zostaw komentarz