Szukaj
Archiwa

2010

Wystawy i spotkania w muzeum w 2010 r.

Polska egzotyczna

Muzeum im. L. Marciniak w Gałkowie Dużym zaprasza, od 12 października, do wyremontowanej siedziby na ul. Dzieci Polskich 20 (budynek biblioteki) na wystawę fotografii Ryszarda Malinowskiego pt. „Polska egzotyczna”. Piękne zdjęcia pokazują kolorowe cerkiewki z okolic Podlasia oraz stare wiatraki z Wielkopolski. Wystawa jest czynna w godzinach pracy biblioteki.

 

 

 

 

 

 

 

 

Wielka strata dla Gałkowa

Z wielkim smutkiem pragniemy poinformować Państwa o śmierci Andrzeja Krzysztofa Łuczaka. Wszyscy wiemy, jak bardzo zasłużył się naszej miejscowości. Wiele lat poświęcił badaniu dziejów Gałkowa i jego parafii. Ta mrówcza praca zaowocowała kilkoma publikacjami o historii naszej miejscowości: „Zabytki na starym cmentarzu przykościelnym w Gałkowie”, „Najstarsza metryka z archiwum parafialnego w Gałkowie”, „Gałków w roku 1842″, ” Cmentarze w Gałkowie”,  „Gałkówek w pigułce” i „Gałkówek dobra biskupie”. W 2001 r. był współorganizatorem wystawy „Gałkówek na starej fotografii”, która odbyła się w bibliotece. W 2003 r. współtworzył pierwsze w gminie i powiecie Muzeum im. L. Marcinak. W następnych latach aktywnie uczestniczył w pracach tej placówki, dostarczając jej cenne mapy, dokumenty i informacje. Równie aktywnie pracował na rzecz gałkowskiej parafii, jako członek rady parafialnej, a także prezes Koła Inteligencji Katolickiej.

Andrzej K. Łuczak był doktorem nauk technicznych, prezesem Łódzkiego Towarzystwa Przyjaciół Książki. Był znawcą i kolekcjonerem  starodruków.
To wielka strata dla naszej miejsowości.
Pogrzeb odbył się we wtorek, dn. 03-08-2010 o godz. 15 00, w kościele w Gałkowie Dużym.

Oznakowanie dojazdu do cmentarzy I-wojennych

Wreszcie, w naszej miejscowości, pojawiły się oznakowania dojazdu do cmentarzy I-wojennych. Zostały zaprojektowane przez Pawła Skwarkę, który również zasponsorował ich wykonanie. Działacze muzeum im. L. Marciniak umieścili je: w Gałkowie Małym, na rogu ul. Łódzkiej i Wojska Polskiego (na posesji p. Leszka Dobrowolskiego), w lesie, na rogu ul. Wojska Polskiego i Napoleońskiej, oraz w Gałkówku Kolonii – na prywatnej posesji p. Wojciecha Sochy.

Takie oznakowanie ułatwi zwiedzającym dojazd do nekropolii wojennych, zarówno od strony Łodzi, Koluszek jak i Brzezin. Do tej pory turyści przyjeżdżający do Gałkowa mieli kłopoty z odnalezieniem drogi do leśnych cmentarzy. Często  rolę przewodników musieli pełnić działacze muzeum. Teraz nie będzie żadnego kłopotu z dojazdem. Olbrzymie podziękowania składamy Pawłowi Skwarce, oraz właścicielom posesji, na których postawiono znaki.

 

II Ogólnopolski Piknik Kolarski

Łódzki Klub Turystów Kolarzy PTTK zorganizował w dn. 3-4 lipca II Ogólnopolski Piknik Kolarski – Operacja Łódzka 1914-1915. Pierwszego dnia, grupa licząca 35 uczestników przyjechała do Tadzina. Drugiego dnia przed południem kolarze przybyli do Gałkowa Dużego. Najpierw zwiedzili kościół św. Trójcy, po którym oprowadził ich Dominik Trojak. Następnie grupa przyjechała pod budynek OSP Gałków, aby zwiedzić muzeum im. L. Marciniak. Tam powitali ich: Małgorzata Pakuła i Andrzej Potański. Nasza placówka, jako jedyna, posiada zbiór militariów z Operacji Łódzkiej 1914 r., który zainteresował gości. Z ciekawością wysłuchali także opowieści o historii i osiągnięciach naszej wsi. Niektórzy uczestnicy rajdu odwiedzili nas już po raz drugi, ale było  także wielu (nawet z Włocławka), którzy nie wiedzieli nic o naszej przeszłości i walkach, które toczyły się w lasach i na polach Gałkowa w listopadzie 1914 r. Po obejrzeniu ekspozycji i podstęplowaniu książeczek PTTK ozdobną, muzealną pieczątką, grupa przejechała najpierw pod pomnik poświęcony powstańcom styczniowym (obok Ośrodka Zdrowia), a następnie nacmentarz wojskowy, w lesie, w Gałkowie Małym. Po tych ciekawych miejscach oprowadzał ich Dominik Trojak. Dalej kolarze przejechali do Gaju Benedykta, gdzie zobaczyli pozostałości okopów z I wojny światowej, następnie na cmentarz ewangelicki w Borowej, a później na cmentarz wojskowy w lesie Pustułka.
Blisko Łodzi jest wiele ciekawych, nieznanych miejsc, które warto poznać, tak jak zrobili to uczestnicy niedzielnego rajdu.
Społeczne muzeum w Gałkowie zawsze czeka na gości, oferując życzliwe przyjęcie, fachową informację i pomoc w zwiedzaniu najbliższej okolicy.

 

 

 

 

Nowa publikacja wydana przez muzeum

Książka „Ewangelicko-luterańska parafia Brzeziny koło Łodzi 1829 – 1945” E. Kneifela i H. Richtera opisuje historię Brzezin, osadnictwo niemieckie, od początku XIX w. zarówno w mieście jak i w bliższej i dalszej okolicy, założenie parafii ewangelickiej w Brzezinach, w 1829 r., powstanie wielu nowych wsi zakładanych przez Niemców (np.: Borowa, Zielona Góra, Katarzynów, Gałkówek Kolonia, Felicjanów i wiele innych), a także ich pracę, życie, modlitwę, rozwój parafii, współpracę z Polakami oraz tragiczny koniec niemieckiej wspólnoty w 1945 r.
Książka zawiera subiektywą opinię obu autorów na temat stosunków polsko- niemieckich w przededniu i w trakcie  II wojny światowej.

Publikacja została wydana wspólnie przez Muzeum im. L. Marciniak w Gałkowie Dużym i Muzeum Regionalne w Brzezinach. Uroczysta promocja odbyła się 6 czerwca, w czasie Dni Brzezin. Gośćmi specjalnymi byli: strażacy z Freiwillige Feuerwehr (OSP) Wremen, którzy przyjechali na zaproszenie strażaków z  OSP Gałków Duży a także syn autora książki – prof. dr Johannes Kneifel wraz z małżonką oraz proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Tomaszowie Mazowieckim – ksiądz Roman Pawlas. Książkę można nabyć w muzeum, w Gałkowie Dużym- fbgal @02.pl

Wystawa fotografii pt.”Potęga mitu”

30 maja 2010 r. o godz. 13.00 w muzeum otwarto  wernisaż wystawy fotografii Tomasza Desperaka pt. „Potęga mitu”
Wystawę można oglądać w dniach 30 maja – 20 czerwca

Wstęp bezpłatny

Autor fotografii – Tomasz Desperak jest wiceprezesem Łódzkiego

Towarzystwa Fotograficznego. Współpracuje z Ekspresem Ilustrowanym. Uczestnik warsztatów dla fotoreporterów w agencji NAPO Images (sierpień 2009). Członek powstającej grupy „Dokument polski”. Laureat konkursów: „Gałkówek w obiektywie”, „Newsreportaż 2009″oraz „The Power of Łódź” 2010. Prowadzi autorską stronę www. desperak.pl  Na wystawie prezentowane są fotografie dokumentujące uroczystości Misterium Pasyjnego (Kalwaria Zebrzydowska – 2.04.2010) oraz Mszy Rezurekcyjnej (Jasna Góra – 4.04.2020)
Mimo kiepskiej pogody (bardzo silne burze i opady deszczu) wystawę zwiedziło wielu gałkowian (o czym świadczą wpisy w księdze pamiątkowej muzeum). Gościliśmy także wiceburmistrz Koluszek -Bogusława Bubasa.


Print Friendly, PDF & Email