Szukaj
Archiwa

2014

Wystawy i spotkania w muzeum w 2014 r.

Nauczyciele w muzeum

6 grudnia 2014 r. do gałkowskiego muzeum przybyła 40 osobowa grupa nauczycieli z Łodzi. Wcześniej grupa zwiedziła 7 I-wojennych cmentarzy, a na zakończenie wycieczki obejrzała nasze militaria. Nauczyciele brali udział w projekcie edukacyjnym „Mądrzy i kulturalni w środku Polski”

Pamięci poległych pod Gałkowem

SONY DSC22.11.2014 r. społecznicy z Muzeum im. L. Marciniak w Gałkowie D. wraz z miłośnikami historii złożyli kwiatySONY DSC i zapalili znicze pod pomnikiem ku czci żołnierzy rosyjskich poległych w boju pod Gałkowem 23 i 24 listopada 1914 r. Minutą ciszy uczczono wszystkich, którzy stracili życie w tej strasznej bitwie. Potem rozmawiano o historii tego i innych, I-wojennych cmentarzy. Na uroczystość dotarli pasjonaci, którzy tego dnia odwiedzili 7 nekropolii wojskowych zlokalizowanych wokół Łodzi.
To było piękne i wzruszające spotkanie.

SONY DSC

 

 

 

 

 

 

 

 

W 100 rocznicę Bitwy

IMG_225822.11.2014 r. gałkowskie muzeum odwiedziło ponad 100 uczestników rajdu pieszego zorganizowanego przez IMG_2259Zarząd Oddziału PTTK Łódź -Polesie im. J. Dylika szlakiem Bitwy pod Łodzią.  Rajd zorganizowano dla uczczenia pamięci Polaków walczących na frontach Wielkiej Wojny 1914 – 1918. Uczestnicy z zainteresowaniem obejrzeli muzealne zbiory, zwłaszcza I-wojenne militaria.

M.P.

IMG_2260

IMG_2261

 

 

 

 

 

IMG_2262

IMG_2263

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wykłady o Operacji Łódzkiej 1914 r.

W ostatnim czasie Dominik Trojak – działacz gałkowskiego Muzeum kilkakrotnie spotykał się z publicznością, 100_7058aktórej opowiadał o Operacji Łódzkiej. Pierwszy wykład odbył się 3.11.2014 r. w MBP w Koluszkach, dla studentów Akademii Wieku Dojrzałego.
13 .11.2014 r. spotkał się z młodzieżą Gimnazjum nr 2 w Koluszkach i tego samego dnia wystąpił również w Miejskim Ośrodku Kultury w Koluszkach na uroczystości zorganizowanej przez Zespół Szkół w Gałkowie z okazji 100-lecia Bitwy. Młodym słuchaczom opowiadał o uszkodzonym dworcu, zakopanym sztandarze, spalonych w piwnicy mieszkańcach, czy też widmie grasującym koło zaniedbanego cmentarza. Wszystkim bardzo się podobało.

100_7061

100_7065

M.P.
foto – K. Czapnik

 

 

 

 

 

 

 

W Dniu Niepodległości
IMG_224811 listopada – w Dniu Niepodległości działacze gałkowskiego muzeum zapalili znicze przy pomniku ku czci powstańców styczniowych.

 

 

 

 

 

 

Grupa Miłośników Historii Łodzi w gałkowskim muzeum

8 listopada 2014 r. nasze muzeum odwiedziła 25 osobowa grupa Miłośników Historii Łodzi, która, wraz z przewodnikiem  zwiedzała cmentarze i miejsca związane z Operacją Łódzką 1914 r. W muzeum obejrzała militaria I-wojenne i

Rajd Pieszy Szlakiem 100-lecia Bitwy Łódzkiej

IMG_222125 października 2014 r. młodzież ze szkół gminy Koluszki wzięła udział w rajdzie szlakiem miejsc IMG_2220martyrologicznych związanych z Operacją Łódzką. Uczestnicy (100 osób) wystartowali z Różycy gdzie  złożyli kwiaty na mogile żołnierzy w Kaletniku, potem powędrowali na cmentarz ewangelicki  na Borowej i cmentarz wojenny w Gałkowie Małym. Następnie zwiedzili gałkowskie muzeum, a na zakończenie posilili się gorącą grochówką na Janówce.
W rajdzie uczestniczyli:  Burmistrz Koluszek – Waldemar Chałat i Wiceburmistrz – Krystyna Lewandowska.

IMG_2222

M.P.

 

 

 

 

 

 

 

Imprezy z okazji 100-lecia Operacji Łódzkiej

Gałkowskie Muzeum od kilku miesięcy organizuje spotkania, wystawy i inne imprezy związane ze 100-leciem Operacji Łódzkiej. O wszystkich naszych działaniach można przeczytać w nowej zakładce Operacja Łódzka

 

 

 

 

 

Pracowity weekend w muzeum

SONY DSCW sobotę – 18 października 2014 r. muzeum odwiedzili uczniowie Szkoły Podstawowej im św. KrólowejSONY DSC Jadwigi w Kalinie (gm. Rzgów). Młodzież brała udział w rajdzie Pieczonego Ziemniaka i po drodze postanowiła obejrzeć nasze zbiory. Grupę prowadził Piotr Mróz, a o historii Gałkowa opowiadali Małgorzata Pakuła i Dominik Trojak.
Zaraz po wyjściu młodych piechurów gościliśmy następną grupę – z Łódzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Heleny Krentz, która  z zainteresowaniem obejrzała wystawę militariów z Operacji Łódzkiej.
W niedzielę – 19 października do muzeum zawitała Rowerowa Grupa Alka z Łodzi.

SONY DSCSONY DSC

 

 

 

 

 

 

 

 

M.P., foto – D. Trojak

 

Lekcja historii

SONY DSC3 października 2014 r. Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi zorganizował wielki rajd pieszy dlaSONY DSC młodzieży szkół gimnazjalnych i średnich z Łodzi i okolic. Rajd był wspaniałą lekcją historii obejmującą okres od kolonizacji niemieckiej terenów wokół Łodzi, poprzez Operację Łódzką 1914 r. i czas I wojny światowej, a skończywszy na II wojnie światowej. W tej imprezie uczestniczyło ponad 300 osób i, w co trudno uwierzyć, one wszystkie odwiedziły małe, gałkowskie muzeum. Udało się to dzięki świetnej organizacji imprezy przez pracowników IPN. W muzeum młodzież nie tylko obejrzała eksponaty, ale też wysłuchała interesujących wykładów zaprezentowanych przez historyków z IPN. Gdy jedne grupy zwiedzały muzeum inne wędrowały po miejscach pamięci znajdujących się w gminie Koluszki, Brzeziny, Nowosolna. Dzięki temu nasza mała placówka zdołała przyjąć wszystkich uczestników rajdu. Była to wspaniała promocja zarówno Gałkowa jaki i gminy Koluszki.
Z ramienia muzeum w tę imprezę byli zaangażowani: Ryszard Szymczak oraz Monika i Dominik Trojak.
SONY DSCSONY DSC

 

 

 

 

SONY DSCSONY DSC

 

 

 

 

 

SONY DSC

SONY DSC

 

 

 

 

 

Tekst M.P., foto. M. Trojak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rajd Zabytkowych Motocykli

SONY DSC27 września gałkowskie muzeum odwiedzili uczestnicy  II Rajdu Zabytkowych Motocykli, zorganizowanego z SONY DSCokazji 100-lecia Operacji Łódzkiej 1914 r. Szlak rajdu wiódł przez miejsca walk i nekropolie tej wielkiej bitwy.
Motocykliści pochodzili z całej Polski. Przyjechali pięknymi, zadbanymi maszynami takimi jak  na przykład: Sokół (z 1939 r.), czy Junak (z lat 50 XX w.).

SONY DSC

SONY DSC

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozwiązanie testu

Kilka miesięcy temu zaprezentowaliśmy Państwu test wiedzy o Operacji Łódzkiej. Otrzymaliśmy wiele odpowiedzi, co pokazuje duże zainteresowanie tym tematem. Najwięcej punktów zdobyły Panie: Jadwiga Pira i Agnieszka Tomczak.
Podajemy rozwiązanie konkursu , aby każdy mógł poznać prawidłowe odpowiedzi na pytania.
M.P.

 

Szydełkowe cuda w muzeum

15 czerwca , w czasie XVII Dni Gałkówka w muzeum została otwarta wystawa prac szydełkowych wykonanych przez Panią Jadwigę Łapkę z Gałkówka Kolonii. Zwiedzający podziwiali piękne serwetki, ozdoby choinkowe i wielkanocne, anioły, kwiaty oraz wiele innych rzeczy wykonanych na szydełku.
Oprócz tego, można było obejrzeć stałą ekspozycję muzealną, po której oprowadzał Dominik Trojak.
M.P.

 

 

 

 

 

 

 

 

20140615_13030620140615_131255

 

 

 

 

20140615_130512

20140615_135650

 

 

 

 

20140615_135712

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wyniki konkursu fotograficznego

IMG_213415 czerwca zostały ogłoszone wyniki konkursu fotograficznego „Listopad 1914 r. w obiektywie”:
-nagrodę w kategorii wiekowej do 13 lat otrzymała Zuzanna Trojak z Zespołu Szkół w Gałkowie Dużym
-nagrodę w kategorii wiekowej 14-18 lat otrzymała Joanna Peplińska również z Zespołu Szkół w Gałkowie Dużym
-nagrody w kategorii wiekowej powyżej 18 lat otrzymali: Elżbieta Szeleszczyk z Gałkowa, Henryk Holewicz z Andrespola i Adam Owczarek z Łodzi.
Gratulujemy.
Nagrody ufundował Urząd Miejski w Koluszkach.

 

Zaproszenie na wystawę

wystawa

 

 

 

 

 

 

 

 

Wycieczka z Pabianic

31 maja nasze muzeum gościło ponad 20 osobową grupę z Pabianic. Organizatorem wycieczki było Koło Krajoznawcze PTTK w Pabianicach, a celem było poznanie miejsc związanych z Operacją Łódzką.

Seniorzy z Głowna

IMG_211924 maja gałkowskie muzeum odwiedziła 35 osobowa grupa seniorów z Głowna, podróżująca szlakiem IMG_2118miejsc pamięci związanych z Operacją Łódzką. U nas mogła obejrzeć kolekcję militariów z 1914 r., a także poznać ciekawą historię Gałkowa.

M.P.

 

 

Młodzież poznaje historię bitwy z 1914 r.

SONY DSC23 maja Dominik Trojak oprowadził grupę młodzieży z gałkowskiego gimnazjum szlakiem miejsc pamięci SONY DSCzwiązanych z Operacją Łódzką. Obejrzano:
1. Las gałkowski koło Justynowa – kamień pamiątkowy, tablicę Muzeum w Przestrzeni, prawosławny krzyż,  okopy
2. Zielona Góra – cmentarz ewangelicki i kopiec mogilny (miejsce zupełnie nieznane młodzieży)
3.Kurowice – kościół zniszczony podczas walk
4. Małczew – park dworski
SONY DSC5.Cmentarz w lesie Pustułka
Pogoda w trakcie wycieczki była  wspaniała. Młodzież z gałkowskiego gimnazjum była dobrze przygotowana merytorycznie. Uczniowie byli pod opieką nauczycielek: Barbary Sulmy i Elżbiety Szeleszczyk

Foto. i info. D. Trojak

 

 

 

Rowerem do Gałkowa

IMG_209618 czerwca 2014 r. do muzeum przybyła 25 osobowa grupa kolarzy z Łódzkiego oddziału Klubu 80 IMG_2092Rowerów, pod przewodnictwem Artura Bińkowskiego.  Uczestnicy rajdu jechali szlakiem pamięci Operacji Łódzkiej 1914 r.
W gałkowskim muzeum obejrzeli kolekcję militariów z I – wojny światowej i  poznali historię Gałkowa, którą opowiedziała Małgorzata Pakuła.

IMG_2095IMG_2098

 

 

IMG_2103IMG_2105

 

 

 

 

IMG_2107IMG_2116

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Co wiemy o Operacji Łódzkiej?

Zapraszamy do zabawy w tropicieli historii. Przed Państwem test poświęcony wydarzeniom Operacji Łódzkiej – jednej z największych bitew manewrowych Pierwszej Wojny Światowej. Dwadzieścia pytań o różnym stopniu trudności ma zachęcić do poszukiwań odpowiedzi nie tylko w internecie, lecz także w gałkowskiej bibliotece i muzeum oraz na dawnych pobojowiskach.
Prosimy o ściągnięcie TESTU, jego wydrukowanie, zmierzenie się z zadaniami – podkreślenie właściwych odpowiedzi, bądź uzupełnienie tekstu i po zakończeniu pracy przyniesienie rozwiązanego testu do Muzeum – do końca czerwca 2014 r. Na początku września podamy właściwe rozwiązania.

Życzymy dobrej zabawy.

Konkurs fotograficzny

Muzeum im. Leokadii Marciniak zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym pt. „Listopad 1914 r. w obiektywie” , którego celem jest ukazanie, za pośrednictwem artystycznych środków wyrazu, miejsc związanych z wydarzeniami Operacji Łódzkiej 1914 r., ze szczególnym uwzględnieniem cmentarzy wojskowych, okopów i militariów I-wojennych znajdujących się na terenie gminy Koluszki i Brzeziny. Konkurs skierowany jest do wszystkich osób, zainteresowanych tą tematyką. Więcej informacji znajduje się w  regulaminie konkursu

Print Friendly, PDF & Email