Szukaj
Archiwa

Działalność KGW

Działalność KGW „Gałkowianki”

2011

16 lipca 2011 r. odbyła się, zorganizowana przez KGW „Gałkowianki”, wycieczka do Wrocławia. Ponad 40-osobowa grupa, oprowadzana przez świetną przewodniczkę obejrzała, podczas kilkugodzinnego marszu, Stare Miasto, ratusz, gotyckie kościoły i Ostrów Tumski. Następnie gałkowianie popłynęli statkiem po Odrze, oglądając piękną panoramę miasta. Potem przeszli przez wrocławskie Zoo, aby zobaczyć Halę Stulecia, tańczące fontanny i ogród japoński.
Ostatnim punktem niezwykle bogatego programu wycieczki było obejrzenie Panoramy Racławickiej, która zachwyciła wszystkich.
Wycieczka była niezwykle ciekawa, świetnie przygotowana, a pogoda rewelacyjna.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Koło Gospodyń Wiejskich „Gałkowianki” zorganizowało w dniach 28-29 maja 2011 r. wycieczkę na Lubelszczyznę. Pierwszego dnia zwiedzano Czarnolas – piękny dworek, w którym mieszkał polski poeta Odrodzenia – Jan Kochanowski. W tym czasie, z terenu dworku startował XXV Lubelski Rajd Samochodów Zabytkowych – męska część wycieczki   spoglądała,  z bardzo dużym zainteresowaniem, na wiekowe pojazdy. Następnie obejrzano zespół pałacowy w Kozłówce i  muzeum socrealizmu, czyli historię PRL-u (dużym zainteresowaniem cieszyły się listy do prezydenta Bieruta z 1952 r.) oraz powozownię, z bardzo dobrze zachowanymi powozami, uprzężą i saniami.
Wieczorem odbył się, pod namiotem udostępnionym przez właścicieli obiektu, wspólny grill.
Drugiego dnia, po śniadaniu wycieczka udała się do obozu zagłady Majdanek, gdzie, w ciszy i zadumie obejrzała ocalałe baraki, krematorium oraz pomnik. Później zwiedzano Lublin: Zamek, kościół (kilka osób zostało na mszy) i starówkę, gdzie odbywał się targ staroci.
Następnie udano się do skansenu gdzie podziwiano pięknie zachowane domy chłopskie i zagrody chłopskie.
Gałkowianie pełni wrażeń powrócili do domów wieczorem.


2010

W sobotę, 10 stycznia 2010r., przy mroźnej, wietrznej i śnieżnej pogodzie odbyło się spotkanie opłatkowo-noworoczne w siedzibie KGW „Gałkowianki. Pięknie udekorowane stoły, z apetycznie wyglądającymi i świetnie smakującymi potrawami zachęcały do dobrej zabawy. Na naszej uroczystości gośćmi byli: prezes OSP Gałków- Piotr Pakuła, prezes SRGM- Tomasz Wojtyra, członkowie honorowi: sołtys Gałkowa Dużego-Zbigniew Lech i Krzysztof Włodarczyk, oraz członkowie kapeli. Wszystkich powitała przewodnicząca KGW- Małgorzata Pakuła, która życzyła w Nowym Roku wielu sukcesów i szczęścia członkiniom i gościom, po czym zaprosiła do degustacji potraw. Miłe słowa usłyszałyśmy od prezesa OSP  i prezesa SRGM.
W trakcie spotkania zespół śpiewaczy wraz z towarzyszącą kapelą, zaśpiewał piękne kolędy, a później jeszcze wiele innych piosenek.
W ten zimowy wieczór towarzyszyły wszystkim: dobry humor i życzliwość  i oby tak było w całym 2010r.

2009

20 listopada 2009r. odbył się I etap Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o Wiejskim Gospodarstwie Domowym, w którym startowała członkinii naszego koła- Anna Włodarczyk zajmując I miejsce.
27 listopada odbył się II etap tej olimpiady, w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie Anna Włodarczyk zajęła IV miejsce, wykazując się wielką znajomością wiedzy z zakreu:
-zasad zdrowego i racjonalnego żywienia
-ekologii w gospodarstwie rolnym
-agroturystyki i turystyki wiejskiej
-estetyki zagrody wiejskiej
-produktów regionalnych i lokalnych
-ABC konsumenta
-Dobrej Praktyki Rolniczej w gospodarstwie rolnym
Gratulujemy sukcesu!

16 października 2009r. w siedzibie Kola Gospodyń Wiejskich „Gałkowianki” odbyło się spotkanie pt. „Sztuka układania serwetek”, którego prelegentką była pani Anna Gołaszewska z ODR w Bratoszewicach. Panie, które przybyły na spotkanie mogły nauczyć się kilku sposobów atrakcyjnego układania serwetek, od najprostszych po bardzo skomplikowane wzory.

W dniu 6 lutego 2009r. w siedzibie Koła Gospodyń Wiejskich „Gałkowianki” odbył się wieczór autorski Pani Marii Gabrysiak. Przedstawiła ona swoją twórczość poetycką – wiersze oraz tekst piosenki o Gałkówku.  Licznie zgromadzona publiczność ze wzuszeniem i wielkim entuzjazmem przyjęła czytane przez autorkę utwory. Pani Maria pisze wiersze od 21 lat. W ubiegłym roku wzięła udział w konkursie na wiersz o Gałkówku, w którym zajęła, w kategorii „Dorośli”, pierwsze miejsce. Trzy wiersze p. Gabrysiak zostały zamieszczone w publikacji wydanej przez Muzeum im. L. Marciniak  pt. „Gałkówek w poezji„. Jej utwory przepełnione są miłością, ciepłem, delikatnością. Używa wielu wspaniałych porównań, przenośni i epitetów. Autorka zaprezetowała ponad 30 wierszy, których słuchanie pozwoliło na oderwanie się, choć na chwilę, od szarej prozy dnia codziennego. Dziękujemy za to i życzymy dalszych sukcesów na poetyckiej niwie.

W 2009r. dwie potrawy przyrządzane przez członkinie KGW „Gałkowianki” : Kapłonek i Gałkowska polewka gruszkowa zostały wpisane na listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Ziemia sandomierska
Koło Gospodyń Wiejskich „Gałkowianki” zorganizowało, w dn. 1-2 sierpnia 2009r., wycieczkę do Sandomierza i okolic. Wraz z przewodnikiem zwiedzaliśmy zabytki Sandomierza m.in podziemną trasę turystyczną – kupieckie piwnice, Muzeum Archidiecezji umiejscowione w domu Długosza, kościół św. Jakuba, wąwóz królowej Jadwigi, górę Pieprzową (w związku z dużą ilością komarów nie udało się nam na nią wejść). Dużą atrakcją była wycieczka statkiem po Wiśle. Na zakończenie dnia odbył się grill połączony ze śpiewami.
W Ostatki- 24 lutego 2009r. gospodynie z Gałkowa postanowiły spotkać się i pobawić w Barze Pod Gruszami. Większość pań przyszła we wspaniałych pełnych inwencji i pomysłowych przebraniach. Były tam: diabły, anioł, wiejskie baby, czarodziejka, policjantka i strażak, panna młoda. Pełna humoru zabawa trwała kilka godzin. Panie śpiewały piosenki biesiadne i gałkowskie piosenki  ludowe przy akompaniamencie akordeonu i bębenka. Następne takie spotkanie za rok.
Spotkanie opłatkowe
W dn. 10 stycznia 2009 r. odbyło się spotkanie opłatkowe Koła Gospodyń Wiejskich „Gałkowianki”. Na to świąteczne spotkanie przybyło 30 pań oraz zaproszeni goście: Sławomir Wochna- burmistrz miasta Koluszki, Sławomir Sokołowski -przewodniczący Rady Miejskiej w Koluszkach, ksiądz wikary -Albin Żaba,  Tomasz Wojtyra – prezes Stowarzyszenia Rozwoju Gałkowa Małego, Zbigniew Lech -sołtys Gałkowa Dużego i Paweł Lange – organista.

 

 

 

2008

Wycieczka po Łodzi

W dn. 11 października 2008r. nasze koło urządziło wycieczkę do Łodzi, ze wspaniałym przewodnikiem -Ryszardem Bonisławskim.  Bliskie nam miasto znamy  bardzo powierzchownie, a nam udało się poznać kilka wspaniałych łódzkich „perełek”. I tak zwiedziliśmy Księży Młyn, pałac Herbsta, Muzeum Włókiennictwa, wędrowaliśmy ulicą Piotrkowską poznając jej  secesyjne budynki, a później odwiedziliśmy pałac Poznańskich, Manufakturę i na koniec Stary Cmentarz na Ogrodowej. Przez cały czas, nasz doskonały przewodnik, opowiadał nam  o historii Łodzi, zachwycając nas swoją olbrzymią wiedzą i humorem.  Tego dnia była doskonała pogoda, co nadało jeszcze więcej uroku jesiennym barwom Łodzi. Wielkie podziękowania dla Krystyny Sitek za zorganizowanie tak wspaniałej  wycieczki
Ziemia kielecka
W dn. 23 sierpnia 2008r. Koło Gospodyń Wiejskich  „Gałkowianki” zwiedziło ziemię kielecką.  Pierwszym miastem, które odwiedziliśmy były Kielce,  z pięknym  Muzeum Narodowym, ogrodami biskupów i  katedrą,  następnie Kurozwęki- zamek, a w późniejszych wiekach pałac, odnowiony przez potomka ostatnich właścicieli -Marcina Popiela. W tym miejscu, oprócz pałacu jest do zwiedzania jeszcze wiele innych atrakcji: hodowla bizonów, piękny park, a dla dzieci labirynt na polu kukurydzy i przejażdżka na wielbłądzie. Po spędzeniu 2 godzin w gościnnych Kurozwękach pojechaliśmy do Wąchocka, gdzie znajduje się opactwo cysterskie, a także słynny pomnik sołtysa z Wąchocka. Pełni wrażeń, zadowoleni  wróciliśmy do Gałkowa szykując się na następną eskapadę.
Ziemia wielkopolska
W dn. 11.05.2008 odbyła się wycieczka Koła Gospodyń Wiejskich „Gałkowianki” do ziemi wielkopolskiej. Duża, 48 osobowa grupa, wyruszyła najpierw do Ciążenia, gdzie znajduje się letni pałac biskupów poznańskich, a obecnie mieści się w nim filia biblioteki Uniwersytetu Poznańskiego. Następnie obejrzeliśmy pocysterski klasztor w Lądzie, a później przyjechaliśmy do Śmiełowa, gdzie zwiedziliśmy piękny pałac, w którym mieszkał przez pewien czas Adam Mickiewicz. Ostatnim miejscem, które było celem naszej wycieczki był zamek Izabeli z Czartoryskich-Działyńskiej w Gołuchowie, w którym oprócz wspaniałych wnętrz można też zwiedzić piękny park i zagrodę żubrów. W czasie naszej wycieczki dopisywała pogoda i humory. Nad całością czuwała pani Krystyna Sitek- kierownik naszej grupy.
Zapraszamy na następną wycieczkę, tym razem do ziemi kieleckiej, która odbędzie się w dn. 23.08.2008.
Print Friendly, PDF & Email