Szukaj
Archiwa

2014

Wydarzenia w gałkowskiej bibliotece w 2014 r.

Spotkanie

IMG_22682.12.2014 r. odbyło się spotkanie z Joanną Szwalbe zatytułowane „Nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu”. IMG_2269Prelegentka zaprezentowała swoje publikacje zawierające myśli znanych ludzi na temat życia, starości i szczęścia.  Swoją, pełną optymizmu opowieść okraszała cytatami z książek mówiącymi o tym jak odnaleźć źródło radości życia oraz z wdziękiem się zestarzeć.

M.P.

 

Spotkanie 

plakat spot.

 

Wystawa pt. „Wielka Wojna o Ziemię Obiecaną”

IMG_2249Z okazji 100-lecia Operacji Łódzkiej biblioteka zorganizowała wystawę publikacji dotyczących wydarzeń,IMG_2250 które rozegrały się wokół Łodzi w 1914 r. Można na niej obejrzeć ponad 20 książek oraz mapy i broszury poświęcone tej bitwie. Wszystkie te pozycje są własnością gałkowskiej filii i stanowią największy zbiór książek dotyczących Operacji Łódzkiej spośród okolicznych bibliotek.
Na wystawie są też zaprezentowane książki o I wojnie światowej.

Zapraszamy!

IMG_2252

 

M.P.

 

 

 

 

 

 

 

Nowa publikacja o Gałkowie

IMG_22267 listopada gałkowska biblioteka gościła Dominika Trojaka, autora książki pt. „Gałkowskie tajemnice. IMG_2224Przewodnik historyczno-turystyczny”.  Książka opisuje miejsca i wydarzenia związane z Operacją Łódzką, ale jest także przewodnikiem po najciekawszych miejscach rodzinnej miejscowości autora.
Autor opowiedział licznie zgromadzonym słuchaczom o swojej książce i o ciekawostkach z historii Gałkowa.
Publikacja została wydana dzięki pomocy Urzędu Miejskiego w Koluszkach oraz firmy Paprocki Design.

IMG_2225

Okładka (3)

 

 

 

 

 

 

 

 

Promocja książki

Filia biblioteczna w Gałkowie Dużym serdecznie zaprasza na promocję książki Dominika Trojaka. Więcej informacji – na plakacie

ZAPROSZENIE

Opowieść o Peru

25 czerwca 2014 r. gałkowska biblioteka gościła Pana Ryszarda Szymczaka, który barwnie i niezmiernie ciekawie opowiedział dużej grupie słuchaczy o swojej podróży do Peru. Najpierw poznaliśmy historię podboju tych terenów przez 180 hiszpańskich konkwistadorów  pod wodzą F. Pizarra. W krótkim czasie (1531-1535) Hiszpanie, często posługując się podstępem, rozbili wojska inkaskie i opanowali cały kraj, co spowodowało całkowitą zagładę kultury Inków.
Stolica Peru – Lima ( założona przez Pizarra), była pierwszym miastem na trasie wyprawy Pana Ryszarda i jego żony. Dalej pojechali na Wyspy Ballestas (rezerwat ptaków, lwów morskich, fok i pingwinów). Obejrzeli wielkie wydmy w Ica, a później rysunki z Nazca ( geoglify), które przedstawiają kształty zwierząt, postaci ludzkich czy nieokreślonych regularnych kompozycji. Rysunków są setki, a w całości zajmują one powierzchnię 1300 kilometrów kwadratowych, na płaskowyżu o średnicy 55 km.
Machu Picchu „zaginione miasto Inków” to chyba najsłynniejsze miejsce na kontynencie, odkryte dla świata w 1911r przez amerykańskiego historyka Hirama Binghama. To miasto nie zostało nigdy znalezione przez Hiszpanów. Było samowystarczalne.
Cusco- stolica imperium Inków (Qosqo oznacza pępek świata). Jak w każdym mieście peruwiańskim, reprezentacyjnym miejscem jest Plac Broni – w Cusco jest on otoczony niskimi budynkami w stylu kolonialnym, z drewnianymi balkonami.
Sacsayhuaman – znajduje się 4 km od Cusco; miejscowość położona na wysokości 3500 m n.p.m. Są tam pozostałości twierdzy składającej się z 3-ech równoległych rzędów murów obronnych o długości 350 m każdy.
Jezioro Titicaca gdzie znajdują się Pływające Wyspy Uros (budowane z trzciny – totora) oraz Wyspa Taquile, gdzie tubylcy zachowują stare obyczaje, żyjąc w komunie: mężczyźni zajmują się wytwarzaniem pięknych tekstyliów, a kobiety zajmują się rolnictwem.
Państwo Szymczakowie zwiedzili także dżunglę amazońską, poznali życie i kulturę Indian.
Swoją opowieść o tym niezwykłym kraju wzbogacili o kilkaset pięknych zdjęć, a także tradycyjną muzykę  – El Condor Pasa.
Słuchacze byli oczarowani barwną opowieścią o Peru.

 

Wyprawa do Peru

Filia biblioteczna w Gałkowie Dużym zaprasza 25 czerwca (środa), o godz. 17:00 na spotkanie z Panem Ryszardem Szymczakiem, który opowie o wyprawie do Peru.
Wstęp wolny.

 

 

 

 

Mijają ludzie, pozostaje księga

15 czerwca 2014 r. (Dni Gałkówka) biblioteka zorganizowała wystawę starych książek z własnych zbiorów pt. „Mijają ludzie pozostaje księga”. Najstarsze woluminy, które można było obejrzeć pochodzą z 1895 r. , a najmłodsze  – z lat 30 XX wieku. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem.  Wszystkich, którzy chcieliby ją obejrzeć zapraszamy do biblioteki do 24 czerwca.
M.P.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zaproszenie na wystawę

Zapraszamy ma wystawę pt. „Mijają ludzie, pozostaje księga„, której otwarcie odbędzie się 15 czerwca, o godz. 13:00

 

MegaMatma

Nasza placówka uczestniczy w projekcie„MegaMatma uczy w bibliotece”.
plakat MegaMatma

Print Friendly, PDF & Email