Szukaj
Archiwa

2013

Wydarzenia w gałkowskiej bibliotece w 2013 r.

Poetycko w bibliotece

15 listopada 2013 r. gałkowska biblioteka gościła Elizę Segiet, która zaprezentowała słuchaczom wiersze pochodzące z niedawno wydanego tomu pt. Romans z sobą”.  Słowo wstępne na temat twórczości poetki wygłosił prof. dr hab. Krzysztof T. Witczak z Uniwersytetu Łódzkiego.
Autorka pochodzi z Tomaszowa Mazowieckiego. Ukończyła filozofię na Uniwersytecie Jagielońskim. Wiersze znajdujące  się w książce zostały napisane w 2,5 roku. Mieliśmy okazję wysłuchać kilkudziesięciu utworów w pięknej, bardzo emocjonalnej interpretacji autorki.
Poezja Elizy Segiet jest pamięcią tradycji. Swoje wiersze tworzy dzięki wielkiej wyobraźni i wrażliwości. Słowa idą w parze z kolorami, smakami i zapachami, które zapisały się w jej pamięci.  Słuchacze spędzili cudowne chwile zauroczeni pięknem poezji Elizy Segiet.

Cisza
Po spektaklu owacje –
za talent

Po piosence oklaski –
za wykonanie

  Po wierszu
cisza
i czas kontemplacji.

Eliza Segiet

 M.P.

 

Wieczór poezji

PlakatFilia biblioteczna w Gałkowie zaprasza serdecznie na spotkanie z  Elizą Segiet, autorką tomu wierszy pt. „Romans z sobą”. Wieczór poezji odbędzie się 15 listopada (piątek), o godz. 17:00, w budynku biblioteki. Wstęp wolny!

 

 

 

 

Kiermasz książek

Filia biblioteczna  zaprasza w dniach od 4 do 25 listopada 2013 r. na kiermasz książek. Będzie można nabyć ciekawe pozycje w bardzo atrakcyjnych cenach.

 

Spotkanie ze Sławomirem Grabowskim

18 października gałkowska biblioteka publiczna, we współpracy z Zespołem Szkół w Gałkowie, zorganizowała w szkole, spotkanie z pisarzem – Sławomirem Grabowskim – autorem książek dla dzieci, w którym uczestniczyli uczniowie z klas 1-4 oraz 2 grupy przedszkolaków.  Gościowi towarzyszył jego przyjaciel  – Ryszard Szymczak, dzięki któremu doszło do tego spotkania.
Sławomir Grabowski, który jest autorem takich książek jak: „Przygody kota Filemona”, „Jaś Kowalski”, „Zabawa w chowanego”, „Dziennik majtka kajakowego” swoją pracę twórczą zaczął od pisania scenariuszy do filmów animowanych dla łódzkiego Studia Semafor. Najpierw powstały filmowe bajki, a dopiero później książki. Na podstawie jego scenariuszy nakręcono co najmniej kilkadziesiąt filmów animowanych. Reżyserem niektórych z nich był Ryszard Szymczak, który opowiedział dzieciom o tym, jak wyglądała praca nad filmami i, jak pomysły scenarzysty nabierały realnych kształtów dzięki pracy plastyków.
Później dzieci zasypały obu gości pytaniami, a na koniec ustawiły się w długiej kolejce po autografy.
M.P. , zdjęcia E. Szeleszczyk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Katalog MAK+

Od 2 lat księgozbiór gałkowskiej filii bibliotecznej jest katalogowany komputerowo w systemie MAK+. Do chwili obecnej skatalogowano 1/4 księgozbioru, w tym: nowości, romanse, kryminały, horrory, fantastykę oraz książki dla najmłodszych. Czytelnicy mogą już korzystać z tego katalogu. Należy wejść do katalogu MAK i można przeglądać księgozbiór, zarówno naszej, jak i wielu innych bibliotek w Polsce i za granicą. Zapraszamy!

Borówka amerykańska – owoc XXI wieku 

borówka amerykańska28 czerwca filia biblioteczna zaprosiła Pana Pawła Skwarkę, aby opowiedział o borówce amerykańskiej. Paweł SkwarkaSpotkanie odbyło się w sali OSP, bowiem w bibliotece trudno byłoby pomieścić tak wielu słuchaczy. Prelekcję zaszczycili swoją obecnością: Pani Krystyna Lewandowska -wiceburmistrz Koluszek, Pani Ewa Oleksiak – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koluszkach, Pan Krzysztof Kubasiewicz – radny gminny i redaktor pisma Jagodnik.
Paweł Skwarka -gałkowski biznesmen, jest także właścicielem plantacji borówki amerykańskiej i wie o jej uprawie bardzo dużo. Słuchacze dowiedzieli się o zaletach smakowych i zdrowotnych owoców borówki, o sposobach zakwaszania i nawożenia ziemi, przycinania krzewów, o  różnych odmianach borówki, a na końcu o sposobie produkcji nalewki z tych owoców. To właśnie ta nalewka otrzymała nominację w wojewódzkim etapie konkursu -Polski Producent Żywności 2013 r.
słuchaczeSłuchacze zadawali prelegentowi wiele pytań, na które uzyskali wyczerpujące odpowiedzi, bowiem Pan Pawełprelegent - Paweł Skwarka Skwarka posiada wielką wiedzę i wieloletnie doświadczenie w uprawie borówki.
Tych, którzy nie mogli uczestniczyć w prelekcji, a są zainteresowani tym tematem zapraszamy na strony: http://borowkowepola.pl/ i  http://www.jagodnik.pl/technologia-uprawy/borowka-wysoka/980-o-borowkach-i-ich-przetwarzaniu-

 

nagroda marszałka województwa za nalewkę

Pani wiceburmistrz K. Lewandowska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prelekcja

plakat Filia biblioteczna w Gałkowie Dużym zaprasza 28.06.2013 r. (piątek), o godz. 17 00, na spotkanie z Panem Pawłem Skwarką, który opowie o borówce amerykańskiej, jej walorach smakowych, zdrowotnych, sposobie uprawy oraz o produkcji nalewki. Więcej informacji na plakacie.

Serdecznie zapraszamy!

 

 

Dwie muzy Juliana Tuwima

prelegent prof. K.T. Witczak22 lutego 2013 r. filia biblioteczna w Gałkowie zorganizowała, w ramach Roku Juliana Tuwima, spotkanie z prof. dr hab.uczestnicy spotkania Krzysztofem T. Witczakiem z Uniwersytetu Łódzkiego, który wygłosił niezwykle interesującą prelekcję pt. „Dwie muzy Juliana Tuwima”. Pierwsza, młodzieńcza miłość poety to Halina Kon. Poznali się w Inowłodzu, gdzie ich  rodziny spędzały letnie miesiące. Tuwim miał wtedy 15 lat, a Halinka,  piękna, czarnooka i  czarnowłosa dziewczyna – 13 lat.  Ta miłość była platoniczna i niespełniona, ale to dzięki niej powstały pierwsze wiersze, będące  dziennikiem uczucia poety. Zostały one wydane dopiero w 1990, w zbiorze pt. „Juwenilia”. Ta pierwsza miłość nigdy nie została przez Tuwima zapomniana.
Drugą muzą poety była Stefania Marchwiówna z Tomaszowa Mazowieckiego. Poznali się w Łodzi, w 1912 r. Była piękną, błękitnooką i blondwłosą kobietą, otoczoną wianuszkiem adoratorów. Już pierwszego dnia po poznaniu Tuwim napisał dla niej wiersz. Jego uczucie do niej było pełne wzlotów i upadków, ale wreszcie, po 7 latach pobrali się. Stefania była u jego boku aż do jego śmierci. Opiekowała się nim i stworzyła mu dobre warunki do pracy, a on odwdzięczał się pisząc dla niej, i o niej wiele wierszy.
W czasie prelekcji wysłuchaliśmy wiele, zarówno wczesnych, jak i późniejszych utworów Tuwima, które opisywały jego uczucie do obu muz.
prelegent prof. K.T. Witczakpodziękowania

 

 

 

 

 

 

 

 

Wystawa „Powstanie styczniowe 1863 roku”

wystawaDzięki uprzejmości Dyrekcji Zespołu Szkół w Gałkowie do filii bibliotecznej trafiła niezwykle interesująca wystawa pt.” Powstanie styczniowe 1863 rok”, przygotowana przez nauczycieli i uczniów szkoły. Można ją obejrzeć w dn. 11-25 lutego 2013 r. Zapraszamy!

 

 

 

 

Gałków świętuje Rok Tuwima

TuwimBieżący rok, decyzją sejmu RP, został ogłoszony Rokiem Juliana Tuwima. Gałkowska filia biblioteczna, chcąc przybliżyć mieszkańcom naszej wsi sylwetkę tego wybitnego poety, zaprasza na spotkanie z prof. dr hab. Krzysztofem T. Witczakiem, który opowie  o „Dwóch muzach Juliana Tuwima”. Prelekcja odbędzie się 22 lutego, o godz. 1700, w bibliotece. Wstęp wolny!

 

 

 

Kamieniec Podolski – bastion na styku cywilizacji

25 stycznia 2013 r. Gałkowska biblioteka gościła dr Jana Przybyła  – wieloletniego wykładowcę w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, a także autora 2 książek na na temat Kresów Wschodnich i pilota wycieczek na tamte tereny. Na spotkanie przyszło wielu Gałkowian, którzy, przez ponad 2 godziny, z wielkim zainteresowaniem, słuchali opowieści  o Kamieńcu Podolskim i wielu innych, znanych z historii,  miejscowościach Podola.
Kamieniec Podolski był najważniejszą na wschodzie twierdzą chroniącą, przez kilka wieków, świat chrześcijański przed atakami muzułmanów. Dopiero oblężenie przez  olbrzymią, ponad 100-tysięczną armię turecką w 1672 r. doprowadziło do kapitulacji i upadku miasta. To wtedy zginął, znany z kart powieści H. Sienkiewicza – pułkownik Jerzy Wołodyjowski.
Kamieniec Podolski to miasto, które może posłużyć za symbol współistnienia i ścierania się wielu kultur i cywilizacji.
Spotkanie było niezwykle interesujące, bo dr J. Przybył ma ogromną wiedzę na temat historii tych ziem i wspaniały dar jej przekazywania, a także mnóstwo zdjęć, którymi ilustrował swoją opowieść.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bastion na styku cywilizacji

plakatFilia Biblioteczna w Gałkowie Dużym serdecznie zaprasza na niezwykle interesujące spotkanie z dr Janem Przybyłem, który opowie o Kresach Wschodnich. Prelekcja pt. „Bastion na styku cywilizacji” odbędzie się 25 stycznia (piątek) o godz. 1730 w budynku biblioteki. Wstęp wolny.

Print Friendly, PDF & Email