Szukaj
Archiwa

2013

Działania ratownicze OSP Gałków w 2013 r.

Wypadek w Gałkówku Parceli

23 października, o godz. 13:17 OSP Gałków Duży zostało zadysponowane do kolizji w miejscowości Gałkówek Parcela. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia okazało się, iż kierowca z niewiadomych przyczyn zjechał do rowu i uderzył samochodem w przepust. Siła uderzenia była na tyle duża, że kierowca, z licznymi obrażeniami głowy, został zabrany do szpitala w Brzezinach.
Działania OSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora w rozbitym aucie i zakręceniu zaworu w instalacji gazowej samochodu. Na miejsce zdarzenia przybył zastęp techniczny PSP Koluszki, który przejął dowodzenie nad akcją.

tekst i zdjęcia kpt. Żbik

 

 

 

 

 

 

 

Pożar na poddaszu

2 października 2013 r. o godz. 17:22 OSP Gałków Duży wyjechała do pożaru budynku mieszkalnego w Gałkowie Dużym. Okazało się, że na poddaszu budynku jednorodzinnego wystąpiło silne zadymienie. Ratownicy, pracujący w sprzęcie ochrony dróg oddechowych dotarli do źródła ognia, gasząc je niewielką ilością wody, co zapobiegło zalaniu budynku. Z wnętrza obiektu wyprowadzono mieszkańca, któremu udzielono pomocy medycznej. Końcowym etapem działań było sprawdzenie poddasza za pomocą kamery termowizyjnej, aby wyeliminować ewentualne zarzewia ognia. W akcji uczestniczyły 3 zastępy JRG PSP Koluszki, 2 zastępy OSP Gałków Duży i zespół ratownictwa medycznego.

 

 

 

 

 

Tekst M.P., zdjęcia P.P.

 

 

Podtopienia

pompowanie wody10 czerwca, w godzinach wieczornych, spadło tyle deszczu, że  zostały podtopione posesje w Gałkowie pompowanie wody Małym. Do pompowania wody z ul. św. Anny zostały skierowane zastępy z OSP Gałków. Działania straży trwały kilkanaście godzin.

 

4 czerwca 2013 r., w godzinach popołudniowych teren Gałkówka i okolicznych miejscowości nawiedziły intensywne opady deszczu. Mimo tego, iż opady nie były tak gwałtowne jak w dniu poprzednim, to jednak nasiąknięta gleba nie była w stanie przyjąć kolejnej porcji wody. Około godziny 19 zastęp z jednostki OSP Gałków został zadysponowany do miejscowości Regny, w której woda spływająca z pól zalewała wiele posesji oraz doszło tam do przelania wody przez jezdnię. Droga nr 715 na odcinku Redzeń – Budziszewice została wyłączona z ruchu.
Drugi zastęp z OSP Gałków został skierowany do działań w Gałkowie Dużym, a następnie udał się również do miejscowości Regny, by wspomóc działające tam jednostki.
Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu zagrożonych budynków przy pomocy worków z piaskiem, zbudowaniu linii wężowych w celu odpompowania wody do pobliskiego lasu oraz wypompowaniu wody z zalanych piwnic. Na miejsce zostały zadysponowane również 2 koparki, które przekopały dodatkowy rów odprowadzający nadmiar wody do lasu.

Działania ratownicze trwały do późnych godzin nocnych

Nawałnice nad Gałkowem

Galków Mały ul. ŁódzkaW dniu 3 czerwca 2013 roku, w godzinach popołudniowych, przez teren Gałków Mały ul. ŁódzkaGałkowa i okolicznych miejscowości przeszły gwałtowne burze, którym towarzyszył bardzo intensywny opad deszczu. W wyniku gwałtownych opadów doszło do wielu podstopień na terenie naszej miejscowości jak i na terenie całego powiatu. Jeden zastęp z OSP Gałków Duży został skierowany do usuwania skutków nawałnic do miejscowości Słotwiny. Drugi zastęp został zadysponowany do działań na terenie Gałkowa Małego – na ulicę Łódzką, a następnie udał się do Koluszek, by wspomóc działające tam jednostki. Koluszki ul. Głowackiego Działania straży polegały na wypompowywaniu wody z zalanych piwnic i posesji, w przypadku gdy woda zagrażała budynkom. Działania ratowniczeKoluszki ul.Głowackiego trwały do późnych godzin nocnych.

W dniu 04.06.2013 roku w godzinach porannych zastęp OSP Gałków wraz z zastępem JRG PSP Koluszki prowadził działania na terenie Gałkowa Małego na ulicy Łódzkiej.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Komendy Głównej PSP: http://straz.gov.pl/page/index.php?str=19&id=44313

 

Pechowy „trzynasty”

13 stycznia 2013 r. okazał się wyjątkowo pechowy dla mieszkańców Gałkowa. O godz. 909 Gałkowscy strażacy zostali wezwani na ul. Kolejową w Gałkowie Małym, gdzie, po wybuchu gazu nastąpił pożar. Ogniem objęte były pomieszczenia gospodarcze. Na miejsce zdarzenia przybyły, oprócz OSP Gałków, także PSP Koluszki, i 2 zastępy z OSP Justynów. Pożar szybko ugaszono, nie dopuszczając do jego rozprzestrzenienia się na pozostałe obiekty.
W tym samym czasie, na ul. Głównej w Gałkowie Dużym doszło do wypadku drogowego.
Z powodu  śliskiej nawierzchni, samochód osobowy wpadł do rowu, ulegając zniszczeniu, a kierowca został zabrany do szpitala w Brzezinach. Pomocy w tym zdarzeniu udzielił zastęp PSP Koluszki i kilku strażaków z Gałkowskiej OSP.
Smutkiem napawa fakt, że poszkodowany w wypadku kierowca  jest członkiem naszej OSP, który jechał właśnie do strażnicy, aby wziąć udział w akcji ratunkowej po wybuchu gazu.

Print Friendly, PDF & Email