Szukaj
Archiwa

2012

Działania ratownicze OSP Gałków w 2012 r.

Ślisko

02.12.2012 o godz 12.53 OSP Gałków Duży zostało zadysponowane do pomocy przy wypadku drogowym, na skrzyżowaniu ulicy Brzezińskiej i Łódzkiej, w Gałkowie Małym. W dwóch samochodach osobowych były osoby poszkodowane. Działania PSP Koluszki i OSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ewakuacji osób poszkodowanych, z rozbitych samochodów, oraz na odłączeniu akumulatorów i neutralizacji rozlanych płynów eksploatacyjnych. Kierowcy Renaulta oraz Fiata zostali zabrani do szpitala w Brzezinach. Miejsce zdarzenia przekazano policji, która prowadziła dalsze czynności. Z powodu wypadku, przez kilka godzin skrzyżowanie w Gałkowie Małym było zamknięte, dlatego strażacy z  OSP jak i PSP Koluszki musieli wytyczyć objazdy.

 

 

Foto. i info. kpt. Żbik

 

 

 

 

 

Poszukiwania zaginionej dziewczynki

18.10 2012 r., o godz. 1150 OSP Gałków Duży zostało zadysponowane do poszukiwania zaginionej 6-letniej dziewczynki. Miejsce koncentracji ratowników wyznaczono na stadionie leśnym w Gałkowie Dużym. Do pomocy przyjechało jeszcze PSP Koluszki oraz OSP: Borowa, Bedoń, Justynów; razem ok. 30 osób.Policja, w sile ok. 20 osób, dowodziła akcją i koordynowała poszukiwania. Z informacji dziadków zaginionej dziewczynki wynikało, że przyjechali z Łodzi na grzyby do Gałkówka Parceli i w tamtej okolicy stracili dziewczynkę z oczu. Strażacy wyruszyli tyralierą od strony boiska, przeczesując las, w stronę Gałkówka Parceli, a policjanci szli od Gałkówka Parceli w stronę Gałkowa Dużego. Po godzinie poszukiwań nadeszła informacja, że dziewczynka sama dotarła na ul. Główną w Gałkowie Dużym, gdzie zaopiekowali się nią mieszkający tam ludzie, którzy poinformowali o znalezieniu dziecka. Na szczęście skończyło się tylko na strachu i akcja po ok. dwóch godzinach zakończyła się pełnym sukcesem.
Prosimy osoby zbierające grzyby, aby informowały najbliższą rodzinę, gdzie się udają, aby przy jakimkolwiek nieszczęściu ratownicy mogli szybko przyjść z pomocą.

Fot. i info.  kpt. Żbik

Sobotnia wichura

W sobotę – 6 października 2012 r. o godz. 21 54 OSP Gałków Duży zostało wysłane do  powalonego drzewa, zagradzającego całą drogę do  Brzezin, między Witkowicami a Gałkówkiem Parcelą.  Na miejsce zdarzenia przyjechała jeszcze PSP Brzeziny i razem wspólnymi siłami udało się usunąć przeszkodę z drogi. Akcja trwała ponad dwie godziny z powodu  rozmiaru drzewa, które w najgrubszym miejscu miejscu miało ok. 1 metra średnicy.

 

 

 

 

Fot. i info. kpt. Żbik

 

 

 

Pożar altany

23 września 2012 o godz 1538 OSP Gałków Duży zostało wysłane  dwoma zastępami do pożaru altanki na ulicy Ogrodowej w Borowej. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia stwierdzono silne zadymienie budynku spowodowane pożarem wywolanym od
rury kominka. Działania straży polegały na ugaszeniu pożaru oraz częściowej rozbiórce nadpalonej altanki. Do działań zadysponowane zostało: OSP Borowa, OSP Gałków D. i PSP Koluszki.

Pożar zabudowań gospodarczych

22 lipca 2012 r. o godz. 1831 OSP Gałków Duży zostało wysłane do Gałkówka Kolonii nr 18,  gdzie płonęły zabudowania gospodarcze. Razem z naszą strażą pożar gasiły: 2 zastępy z JRG Koluszki, 2 zastępy z JRG Brzeziny, OSP z Gałkówka Kolonii, z Helenowa i z Jordanowa (2 samochody).

Gwałtowne burze

Od pierwszych dni lipca 2012 r. nawiedzają nas silne burze, którym towarzyszą ulewne deszcze i porywisty wiatr. Taka nawałnica, trwająca kilka godzin, była też 3 lipca wieczorem. Jeszcze w trakcie trwania burzy OSP Gałków Duży, jak i pozostałe jednostki z terenu Gminy Koluszki i całego powiatu została zadysponowana, około godz. 22, do usuwania skutków intensywnych opadów deszczu i silnych wiatrów. Działania zastępu OSP Gałków polegały na wypompowaniu wody z zalanych piwnic posesji znajdujących się w Koluszkach i Różycy. W działaniach została wykorzystana motopompa pływająca i motopompa szlamowa.

Trawy znowu płoną

We wtorek 10 kwietnia 2012 r.,ok. godz. 12 ,  Ochotnicza Straż Pożarna w Gałkowie Dużym została ponownie zaalarmowana do palących się traw. Wystarczyło kilka słonecznych i wietrznych dni by znów powrócił proceder wypalania nieużytków oraz pozostałej po zimie suchej trawy. Tym razem pożar powstał w Borowej. Ogień objął powierzchnię ok. 0,68 ha . Działania straży pożarnej polegały na podaniu dwóch prądów wody w obronie przyległego lasu oraz na gaszeniu, przy użyciu tłumic, powstających zarzewi ognia, które wskutek silnego wiatru, szybko się przemieszczały.  Skuteczne działania straży pożarnej zapobiegły poważnemu pożarowi lasu. W akcji uczestniczyły dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej PSP w Koluszkach oraz jeden zastęp z OSP Gałków Duży i jeden z OSP Borowa.
Tekst R. Pakuła, zdjęcia K. Borowiecki

Kolejne pożary traw

W niedzielę 25 marca 2012 r.  ponownie zawyła syrena, wzywając strażaków do gaszenia pożaru traw w Gałkowie Małym.  O godz. 1515 paliło się na ul. Łąkowej, natomiast o godz 1850 zapaliło sie poszycie leśne koło „Batalionówki” . Szybkie działania OSP w opanowaniu ognia zapobiegło poważnemu pożarowi lasu. Na miejsce do pomocy przyjechała rownież OSP Borowa.

 

 

 

24 marca 2012 roku o godz 1817 OSP Gałków Duży zostało zadysponowane do pożaru trawy na ul. Łódzkiej w Gałkowie Małym. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia stwierdzono, że pożarem objęte jest ok. 500 m. 2 nieużytków rolnych. Działania OSP polegały na ugaszeniu palącej się trawy przy pomocy jednego prądu wody. Do pomocy dojechał również samochód ciężki z PSP Koluszki.

23 marca 2012 r. o godz. 1244 OSP Gałków Duży gasiło pożar traw w Gałkowie Małym.

Foto. i info. kpt. Żbik

Trawy znowu płonęły

17 marca 2012 o godz 13 40 OSP Gałków Duży zostało wysłane, dwoma zastępami, do pożaru trawy na ul. Mickiewicza w Gałkowie Małym. Pożar obejmował powierzchnię ok. 2 hektarów, a silny wiatr powodował szybkie rozprzestrzenianie się ognia. Do pomocy wezwano jeszcze OSP Borowa i wspólnymi silami druhowie ugasili pożar. Niestety, spaliły się 3 hektary trawy rosnącej zarówno na  nieużytkach rolnych  jak i na dwóch działkach. Gdy trwało dogaszanie pogorzeliska, OSP Gałków Duży dostało informację o pożarze trawy koło składu opałowego na ul. Towarowej w Gałkowie Małym. Sytuacja była na tyle poważna, iż do pomocy przyjechało OSP Koluszki ciężkim samochodem. Dzięki temu udało się uchronić od zapalenia węgiel, który znajdował się na składzie i po dwóch godz. akcji druhowie  wrocili do domu.
Foto. R. Śródkowski,  info. kpt. Żbik

 

Wypalanie trawy

W dniu 16 marca o godz 14 30 OSP Gałków Duży zostało zadysponowane do pożaru trawy na nasypie kolejowym w Gałkowie  Małym. Działania straży polegały na ugaszeniu palącej się trawy, przy pomocy jednego prądu wody.

Foto. R. Śródkowski, info. kpt. Żbik

 

 

 

Pożar w Gałkowie Małym

12 marca 2012 r. o godz 16 13 OSP Gałków Duży zostało zadysponowane do pożaru poddasza na ul. Wąskiej w  Gałkowie  Małym. Na miejsce akcji przybyła również PSP Koluszki. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia zastano silne zadymienie na poddaszu. Pomimo wcześniejszych prob gaszenia ognia przez właściciela budynku, niezbędna była rozbiórka stropu wokół komina. Strażacy musieli pracować w aparatach ochrony dróg oddechowych i tylko dzięki specjalistycznemu sprzętowi jakim dysponuje PSP Koluszki – kamerą termowizyjną – dzięki której szybko udało się zlokalizować źródło pożaru, uniknięto tragedii. Strażacy opanowując pożar bacznie zrwacali uwagę, aby nie wyrządzić za dużych zniszczeń w budynku mieszkalnym. Jeszcze raz współpraca OSP Gałków Duży jak i PSP Koluszki przyniosła wymierne korzyści i uratowała dach nad głową naszych mieszkańców.

Foto. i info. kpt.  Żbik

Kolejny wypadek

18 lutego 2012 r. , o godz. 13 52 gałkowska Straż Pożarna została skierowana do udzielenia pomocy kierowcy, który, z powodu śliskiej nawierzchni, stracił panowanie nad samochodem i wpadł do rowu na trasie z Gałkowa do Brzezin.

 

 

 

 

Wypadek na Głównej

14 lutego 2012 r., o godz. 1055 OSP Gałków i JRG PSP Koluszki zostały zadysponowane do wypadku jaki zdarzył się na ul. Głównej 44. Z powodu śliskiej nawierzchni doszło do zderzenia czołowego 2 aut osobowych. W samochodach byli tylko kierowcy; w jednym mężczyzna, a w drugim kobieta, która doznała urazów klatki piersiowej i nogi. Pogotowie ratunkowe  przewiozło ją do szpitala. Działania straży  polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu pomocy medycznej i wsparcia psychicznego ofiarom wypadku, a także neutralizacji rozlanych płynów.

Print Friendly, PDF & Email