Szukaj
Archiwa

2012

Aktualności OSP Gałków w 2012 r.

Wizyta kolegów z Wremen

W dniach 12-15 września 2012 r. gałkowscy strażacy gościli u siebie kolegów z zaprzyjaźnionej straży z Wremen. 5 -osobowa delegacja, w skład której wchodzili: Hanke Pakusch (wiceprezes), Markus Heimbüchel, Christopher Herr, Philipp Biller i Erwin Scherfer przyjechała, aby zaprosić naszych strażaków na Jubileusz 100-lecia FF Wremen, który odbędzie się w przyszłym roku. Na powitanie miłych gości, na maszcie przed strażnicą zawisła flaga Gminy Wremen. W pierwszym dniu wizyty, niemieccy strażacy zwiedzili łódzkie muzea, byli w Komendzie Miejskiej PSP, a także w Manufakturze. Drugiego dnia obejrzeli cmentarz wojenny na Pustułce, gałkowskie muzeum i bibliotekę, a później Komendę Powiatową PSP wKoluszkach, gdzie zostali niezwykle serdecznie ugoszczeni przez komendanta – młodszego brygadiera Marka Dudę. Wieczorem spotkali się z kolegami, strażakami z Gałkowa i wtedy wiceprezes FF Wremen – Hanke Pakusch przekazał na ręce prezesa OSP Gałków Duży – Piotra Pakuły piękne zaproszenie. Na tę miłą i wzruszającą uroczystość przybyli do Gałkowa: burmistrz Koluszek – Waldemar Chałat i przewodniczący Rady Miejskiej w Koluszkach – Sławomir Sokołowski. Spotkanie odbywało się w bardzo przyjacielskiej atmosferze.
Przed odlotem do Niemiec nasi goście obejrzeli Arboretum w Rogowie.
Prezes OSP Gałków serdecznie dziękuje za pomoc w zorganizowaniu tej wizyty komendantowi PSP w Koluszkach – Markowi Dudzie i burmistrzowi Koluszek – Waldemarowi Chałatowi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Manewry pożarnicze Gminy Koluszki

31 sierpnia 2012 r. o godz. 17, w miejscowości Wierzchy odbyły się manewry pożarnicze strażaków ochotników z Gminy Koluszki. W ćwiczeniach uczestniczyły jednostki OSP: Będzelin, Borowa, Długie, Gałków Duży, Koluszki i Wierzchy. Celem manewrów było praktyczne sprawdzenie umiejętności strażaków w zakresie: udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków, wykorzystania pił do cięcia drewna, betonu i stali, podawania wody na dużą odległość,  działania systemu łączności i przestrzegania zasad BHP. Całością kierował Komendant Gminny Związku OSP RP w Koluszkach – druh Piotr Pakuła. Przebieg ćwiczeń oceniał zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Koluszkach – st. kpt. Marcin Rzesiewski. Ćwiczenia obserwowali: burmistrz Koluszek – Waldemar Chałat i przewodniczący Rady Miejskiej – Sławomir Sokołowski. Manewry przebiegły sprawnie, a wszystkie jednostki prawidłowo wykonały postawione przed nimi zadania. Po ćwiczeniach wszyscy zjedli pyszną grochówkę. Wielkie podziękowania należą się druhom z OSP Wierzchy za przygotowanie terenu ćwiczeń i zorganizowanie poczęstunku. Jednostka OSP Gałków wykonała wzorowo zadania z zakresu ratownictwa technicznego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Strażacki festyn w Warszawie

Komendant Główny PSP gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz  i Zarząd Główny Związku OSP RP zaprosili wszystkich strażaków wraz z rodzinami na strażacki festyn, który odbył się 25 sierpnia 2012 r. na Stadionie Narodowym w Warszawie. Festyn zorganizowano z okazji 20-lecia Państwowej Straży Pożarnej i XIII Zjazdu Krajowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Na festynie bawiło się ponad 50 tys. strażaków.
Na tę imprezę wybrało się kilku strażaków z naszej OSP, wraz z rodzinami. Mieli okazję obejrzeć Stadion Narodowy i uczestniczyć we wszystkich atrakcjach przygotowanych przez organizatorów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzień  Otwarty w OSP Gałków Duży

28 lipca 2012 r. , w upalne, sobotnie popołudnie,  członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Gałkowa zorganizowali Dzień Otwarty, na który zaprosili mieszkańców naszej wsi. Impreza zaczęła się o godz. 14, od wyścigu w Ubraniu Specjalnym, w skład którego wchodziły: gumowce, spodnie i kurtka. Każdy zawodnik musiał, w jak najkrótszym czasie, ubrać się w ten strój pożarniczy  i przebiec w nim 40 m. Do konkurencji stanęło wielu chętnych, zarówno dzieci (najmłodsze miało 6 lat), młodzież, jak i grupa strażaków ochotników. Najtrudniej było najmłodszym, bo zbyt długie spodnie, i wielkie buty przeszkadzały w biegu, ale dawali sobie radę.
Po tej konkurencji zaproszono widzów do obejrzenia samochodów strażackich. Można było wsiąść do kabiny, ubrać hełm i choć na chwilę poczuć się strażakiem.
Następna konkurencja polegała na przewróceniu, za pomocą prądu wody, pachołków, w jak najkrótszym czasie. I tu było wielu chętnych, choć niełatwo było utrzymać prądownicę tak, by woda skutecznie trafiała w cel. To nie stanowiło przeszkody dla  najmłodszego uczestnika 4 -letniego Mateusza Bankowskiego, który świetnie sobie z tym poradził.
Po wysiłku fizycznym trzeba się wzmocnić, dlatego wszyscy ze smakiem zjedli kiełbaski i kaszanki z grilla, przygotowane przez strażaków.
Następnie strażak Zbigniew Tomala opowiedział i pokazał co dzieje się, gdy podczas smażenia zapali się olej. Pod żadnym pozorem nie można go gasić wodą, bo wtedy wytwarza się olbrzymia ilość pary, a olej pali się dalej, natomiast trzeba użyć gaśnicy proszkowej, lub żelowej.
Trzecią konkurencją było przeciąganie liny. Naprzeciw siebie stanęły drużyny: kobieca i męska i oczywiście wygrała „słaba płeć”, a potem panie przeciągały samochód pożarniczy Star 200, w stylu „Pudzianowskiego”. Udało im się przeciągnąć tego kolosa na odległość 10m., w ciągu 13 s. Mężczyźni również wykazali się wspaniałą formą.
Po tej niezwykle męczącej konkurencji widzowie i goście mogli obejrzeć ćwiczenia wykonane przez członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Zadanie polegało na ugaszeniu pożaru wewnętrznego i udzieleniu pomocy osobie ewakuowanej podczas akcji ratowniczej. Według prezesa OSP -dha Piotra  Pakuły zadanie zostało wykonane wzorowo, z zachowaniem zasad BHP. Na zakończenie, na wszystkich czekała niespodzianka – kurtyna wodna, która cieszyła się wielkim powodzeniem w 30 stopniowym upale jaki panował w tym czasie.
Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem. Młodzi kandydaci na strażaków zaprezentowali swoje umiejętności pożarnicze, które zdobyli podczas 5-miesięcznego szkolenia. Zarząd OSP serdecznie dziękuję wszystkim, którzy pomogli w organizacji Dnia Otwartego 2012, a w szczególności druhowi Zbigniewowi Tomali i członkom MDP OSP Gałków Duży.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dni Otwarte OSP

28 lipca 2012 r. (sobota), o godz. 1400, w OSP Gałków Duży odbędą się Dni Otwarte. Więcej szczegółów na plakacie. Zapraszamy!

Pokazy strażackie w czasie Dni Gałkówka

3 czerwca 2012 r. o godz. 17 OSP Gałków została zaalarmowana o wypadku drogowym w okolicach boiska leśnego w Gałkowie Dużym. Samochód pożarniczy miał trudności z dojazdem na miejsce, z powodu zablokowania drogi przez parkujące pojazdy. Na miejscu okazało się, że w rozbitym Fiacie 126P uwięzione są 2 nieprzytomne, ranne  osoby. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, rozlane paliwo pokryli warstwą piany ciężkiej, odłączyli akumulator i przy pomocy narzędzi hydraulicznych dotarli do poszkodowanych (odcięli dach pojazdu). Do ewakuacji rannych wykorzystano nosze typu „deska”. Kolejnym zadaniem było udzielenie rannym kwalifikowanej pomocy medycznej. Na szczęście były to tylko ćwiczenia!
Kolejnym ich elementem było podpalenie wraku. Gęsty, czarny dym wzbił się wysoko ponad drzewa, lecz błyskawicznie został stłumiony prądem piany ciężkiej. Pokazy naszej straży zainteresowały licznie zgromadzoną na boisku publiczność, a sprawność strażaków wzbudziła podziw.

Dzień Dziecka w OSP

Z okazji Dnia Dziecka Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z OSP Gałków Duży zorganizowała pokazy dla naszych przedszkolaków. W rolach prowadzących wystąpili: Tomasz Marciniak, Damian Kaczmarek, Marta Malinowska oraz Mateusz Marciniak. Przedszkolaki mogły zapoznać się z wyposażeniem samochodów gaśniczych i pierwszą pomocą medyczną. Dyrekcja przedszkola zorganizowała dla małych pociech grilla, a koledzy z MDP pokaz rozwinięcia bojowego, który można obejrzeć tutaj: http://www.youtube.com/watch?v=wJv33fh0QiU&feature=youtu.be
Z całego serca dziękujemy dzieciom za przyjście, druhowi Michałowi Bankowskiemu za pomoc w organizacji Dnia Dziecka i oczywiście zapraszamy za rok!!!
Info. kpt. Żbik

Piłka wodna po strażacku

W sobotę 26 maja 2021 r. na terenie OSP Gałków Duży Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza rozegrała mecz w piłkę wodną po strażacku. Młodzi adepci pożarnictwa za pomocą wody próbowali przetoczyć piłkę do bramki przeciwnika. Było dużo  śmiechu, zabawy i wody, a wszystko to z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka. Meczowe zmagania można obejrzeć klikając tutaj:  http://www.youtube.com/watch?v=_XZKIrET3vg

Strażacka majówka

Jak co roku w maju strażacy obchodzą swoje święto – św. Floriana. W tym roku uroczystości, które zgromadziły strażacką brać z całej gminy Koluszki, odbyły się w OSP Borowa, 3 maja. Natomiast 5 maja OSP Gałków Duży zorganizowała strażacką majówkę dla członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Przy pięknej, słonecznej pogodzie na placu przed strażą zgromadziło się wielu młodych kandydatów na strażaków, którzy pod opieką druha Zbigniewa Tomali i naczelnika Sławomira Głażewskiego uczestniczyli w ciekawych zajęciach: wieloboju sprawnościowym, meczu i pokazie działania kurtyny wodnej. Po tych atrakcjach należało wzmocnić swoje siły, konsumując pyszne kiełbaski i kaszanki z grilla przygotowanego przez strażaków z OSP.
Wszystkim dopisywał apetyt. Po przerwie czekała na dzieci i młodzież kolejna atrakcja – ścianka wspinaczkowa, która przyjechała z OSP Głuchów (pow. skierniewicki), dzięki uprzejmości prezesa tamtejszej jednostki, a jednocześnie Komendanta Powiatowego PSP w Koluszkach – Marka Dudy. Ścianka ma 6 m. wysokości i mogą po niej się wspinać 3 osoby na raz. Niektórzy wspinali się po kilka razy, najpierw łatwiejszą drogą, a później trudniejszą. To była wspaniała zabawa, za którą wszyscy serdecznie dziękują prezesowi Markowi Dudzie.

 

Walne Zebranie

31 marca 2012 r. odbyło się Walne Zebranie w OSP Gałków Duży. Na to spotkanie przybyli: Waldemar Chałat – burmistrz Koluszek, Wiktor Nogalski – wiceburmistrz, Sławomir Sokołowski – przewodniczący Rady Miejskiej w Koluszkach, Mateusz Karwowski – doradca burmistrza, Katarzyna Jasiaczek-Świderek – inspektor d/s p-poż., mł. brygadier  Marek Duda – komendant powiatowy PSP powiatu łódzkiego-wschodniego, Zbigniew Łaszczyk – prezes Zarządu Gminnego OSP w Koluszkach. Gości i druhów powitał prezes OSP Gałków Duży- Piotr Pakuła. Następnie podsumował 2011 r. , który był wyjątkowy dla gałkowskiej straży, ze względu na jubileusz 100-lecia jednostki. Ważną sprawą był zakup dla straży narzędzi hydraulicznych służących do ratowania ofiar wypadków. Plany na 2012 r. są imponujące: zakup nowego samochodu pożarniczego, pozyskanie zestawu ratownictwa medycznego (PSPR1), reaktywowanie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, udział w szkoleniu doskonalącym, kontynuowanie współpracy z FF (OSP) Wremen, Dolna Saksonia, Niemcy. Następnie Małgorzata Pakuła omówiła działalność Muzeum im. L. Marciniak, w ubiegłym roku oraz przedstawiła plany działalności na 2012 r., dziękując straży za pomoc i opiekę nad placówką, a władzom Koluszek za wsparcie.
Walne Zebranie udzieliło jednogłośnie  absolutorium zarządowi za  rok 2011. Przyjęto plan działania, uchwałę organizacyjno-programową i plan finansowy na 2012 r. Zaproszeni goście podziękowali strażakom za ich trud w minionym roku. Zebrani z ciekawością wysłuchali informacji komendanta powiatowego PSP o zadaniach straży pożarnej w związku ze zbliżającymi się Mistrzostwami Europy Euro 2012.
OSP, w chwili obecnej liczy  36 członków. W 2011 r. jednostka uczestniczyła w 24 akcjach ratowniczych: 13 pożarów, 11 likwidacji miejscowych zagrożeń.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pierwsze spotkanie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej

24.03.2012 odbyło się pierwsze spotaknie MDP przy OSP Gałków Duży. W spotkaniu, prowadzonym przez druha Zbigniewa Tomalę, wzięło udział 10 młodych kandydatów na strażaków. Zajęcia dotyczyły wyposażenia znajdującego się w OSP oraz rozwinięć linii gaśniczych. Następne spotkania będą odkrywały kolejne tajniki wiedzy pożarniczej. Wszystkich chętnych zapraszamy na spotkanie, które odbędzie się w środę – 28 marca o godz.16 30 w OSP Gałków Duży.

 

 

 

Przekaż 1% na gałkowską OSP

Rozpoczęła się kampania 1%, która potrwa do 30.04.2012 r. Na rozliczenie się z Urzędem Skarbowym pozostało jeszcze sporo czasu. Pamiętaj o OSP Gałków Duży. Zachęć też swoich przyjaciół i najbliższych. Aby dowiedzieć się jak wypełnić wniosek o przekazanie 1% kliknij tutaj  .We wniosku należy wpisać nr KRS 0000116212 oraz nazwę i adres OSP Gałków Duży.

OSP Gałków w „Strażaku”

W styczniu 2012 r. ukazał się w ogólnopolskim czasopiśmie „Strażak” artykuł pt. „Pod repliką sztandaru” , poświęcony 100-leciu gałkowskiej OSP.

Print Friendly, PDF & Email