Szukaj
Archiwa

2010

Aktualności OSP Gałków w 2010 r.

Podziękowania

Małgorzata Pakuła – bibiotekarz z Filii biblioitecznej w Gałkowie Dużym składa serdeczne podziękowanie strażakom z OSP Gałków: Pawłowi Chądzyńskiemu, Piotrowi  Ofmanowi, Bartłomiejowi Kuczewskiemu, Radosławowi i Piotrowi Pakule i Michałowi Malinowskiemu, za olbrzymią pomoc w przeprowadzce księgozbioru.

Strażacy podnoszą swoje kwalfikacje

Na przełomie września i października 6 strażaków z OSP Gałków Duży: Konrad Bankowski, Krzysztof i Piotr Borowieccy, Michał Malinowski, Damian Bernaciński i Rafał Śródkowski uczestniczyło w kursie ratownictwa technicznego zorganizowanym przez Komendę Powiatową PSP w Koluszkach, dla członków OSP, włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
Druhowie zapoznali się z bezpieczną obsługą: pilarek do drewna, pił do cięcia betonu i stali, agregatów prądotwórczych i  hydraulicznych urządzeń ratowniczych. Wiedza ta, z pewnością, przyda się podczas akcji ratowniczych związanych z usuwaniem skutków huraganów, podtopień, czy podczas udzielania pomocy ofiarom  wypadków drogowych.

Kolejnym kursem planowanym przez Komendę Powiatową PSP jest szkolenie dowódców sekcji OSP.

Gratulacje od kolegów z Wremen

Strażacy z zaprzyjaźnionej jednostki z Wremen zamieścili na swojej stronie internetowej gratulacje dla członków OSP Gałków Duży, za zajęcie III miejsca w zawodach.  Dziękujemy!  Vielen Dank!
Aby obejrzeć tę interesującą stronę kliknij  tutaj

Wielkie strażackie ćwiczenia

W piątek 24 września 2010 r. w pobliżu stacji Gałkówek, na niezamkniętym przejeździe kolejowym doszło do zderzenia pociągu osobowego z samochodem dostawczym, w wyniku czego zostało uwięzionych i poszkodowanych 19 osób. Do akcji zostały zadysponowane następujące siły i środki: OSP z Gałkowa Dużego, Justynowa, Andrespola, Koluszek, Wiśniowej Góry, Długiego, oraz zastępy PSP z Koluszek. Na miejscu pojawiły się również inne służby: Policja, Pogotowie Ratunkowe, Straż Ochrony Kolei, Powiatowe i Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego na czele ze starostą powiatu łódzkiego-wschodniego i burmistrzem Koluszek, ekipa specjalnego pociągu ratowniczego, oraz przedstawiciele Polskich Linii Kolejowych. Po rozpoznaniu okazało się, że 9 osób zostało lekko rannych, a pozostałe doznały poważniejszych obrażeń. Wszystkim poszkodowanym udzielono fachowej pomocy medycznej. Działania medyczne obserwował krajowy konsultant ratownictwa medycznego  – Ignacy Baumberg.

Na szczęście były to tylko ćwiczenia mające na celu koordynację działań służb ratowniczych, które odbyły się przy pięknej, słonecznej pogodzie.

Galeria zdjęć z ćwiczeń

Strażacy na podium

W niedzielę, 19 września 2010 r. odbyły się, na stadionie Państwowej Straży Pożarnej w Koluszkach, gminne zawody sportowo-pożarnicze, w których uczestniczyli również członkowie OSP Gałków. I miejsce zajeło OSP Długie, II miejsce – OSP Będzelin, a III – OSP Gałków Duży.
W skład naszej drużyny wchodzili:

(na zdjęciu stoją od lewej) Konrad Bankowski, Rafał Śródkowski, Piotr Borowiecki, Bartłomiej Kuczewski, Michał Malinowski, Krzysztof Borowiecki, Piotr Ofman i  Radosław Pakuła. Konkurencje, w których startowali to: ćwiczenia bojowe i sztafeta pożarnicza 7×50 z przeszkodami. Strażacy w nagrodę otrzymali: dyplom, puchar i sprężarkę. Krótki film z tych zawodów można obejrzeć  kliknij tutaj

 

Strażacy dla Maryi

W dniach 8-9 sierpnia 2010 r. do Gałkowa Dużego dotarła kopia Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. W drodze z kościoła w Kaletniku Obrazowi towarzyszyły wozy strażackie z OSP Borowa i OSP Gałków Duży. Poczty sztandarowe ze wszystkich jednostek OSP z naszej parafii  i oddziały strażaków przeszły, w uroczystej procesji, do kościoła, niosąc na ramionach Obraz, a następnie uczestniczyły w uroczystej mszy świętej. Następnego dnia strażacy pożegnali Wizerunek Maryi i uroczyście odprowadzili go, w asyście samochodów strażackich, na sygnałach, do parafii w Justynowie.

 

 

 

 

 

 

 

Współpraca ponad granicami – Grenzüberschreitende Zusammenarbeit

23 i 24 listopada 1914 r. przez lasy i pola Gałkowa przetoczyła się I-wojenna nawałnica. Ślady tej krwawej walki pomiędzy żołnierzami niemieckimi i rosyjskimi to przede wszystkim cmentarze wojskowe i okopy w lasach, a także wiele militariów, które można obejrzeć w gałkowskim muzeum im. L. Marciniak, działającym pod patronatem Ochotniczej Straży Pożarnej w Gałkowie Dużym. W ubiegłym roku naszą strażnicę i muzeum odwiedziło 3 członków (Freiwilige Feuerwehr) , z Niemiec, z Dolnej Saksonii. Miesiąc później do Wremen pojechali: prezes OSP Gałków – Piotr Pakuła i założycielka muzeum – Małgorzata Pakuła. Po tym spotkaniu narodziła się idea kolejnej wizyty połączonej ze wspólną pracą na rzecz społeczności Gałkowa. Członek straży z Wremen – prof. dr Erwin Scherfer zaproponował aby strażacy z obu krajów posprzątali cmentarz I-wojenny w Gałkowie Małym. Delegacja strażaków z Freiwilige Feuerwehr Wremen  z prezesem – Volkerem Hahmannem, wiceprezesem i jednocześnie wiceburmistrzem Wremen – Hanke Pakuschem, sekretarzem – Lutzem Heitmanemoraz administratorem strony internetowej- Erwinem Scherferem przyjechała do Gałkowa 5 czerwca 2010 r. Następnego dnia strażacy z Niemiec obejrzeli Państwową Straż Pożarną w Koluszkach, później uczestniczyli w promocji książki wydanej przez gałkowskie muzeum pt. „ Ewangelicko-luterańska parafia Brzeziny koło Łodzi 1829-1945″, która odbyła się w Brzezinach

a wieczorem zostali zaproszeni na grilla do strażnicy w Gałkowie Dużym. W trakcie spotkania prezesi obu OSP wymienili się
pamiątkowymi prezentami, goście obejrzeli budynek strażnicy, samochody i sprzęt, a następnie zasiedli do poczęstunku.
Następnego dnia – 7 czerwca polscy i niemieccy druhowie razem ruszyli do wspólnej pracy na cmentarzu wojskowym z czasów I wojny światowej, w Gałkowie Małym, na którym są pochowani żołnierze rosyjscy, z 6 dywizji syberyjskiej. Najpierw goście obejrzeli ślady krwawej bitwy w naszym lesie, Paweł Skwarka pokazał im kierunki przemieszczania się wojsk obu armii i dobrze zachowane okopy. Udało im się znaleźć kilka kulek od szrapneli niemieckich i kilka łusek od pocisków niemieckich typu Mauser, które przekazali do miejscowego muzeum. Następnie wszyscy razem przystąpili, pod kierunkiem miejscowego leśniczego – Wojciecha Smyki, do sprzątania terenu cmentarza wojskowego. Jesienią ubiegłego roku, gmina Koluszki założyła ogrodzenie, wysypała główną aleję kamieniami, poprawiła drogę wiodącą do nekropolii, tak że teraz stan cmentarza jest dobry, ale znalazło się jeszcze wiele do zrobienia. Niemieccy i polscy strażacy pozbierali śmieci i suche gałęzie, usunęli stare wiązanki spod pomników i połamane przez wichury pnie drzew, wygrabili alejki.


Wszyscy pracowali w skupieniu i ciszy, bo chodziliśmy przecież wśród żołnierskich mogił. Po zakończonej pracy strażacy wspólnie złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze pod pomnikiem na którym widnieje napis w języku niemieckim: „500 tapfere russische Krieger, fan den diesen Walde in Novbr 1914 den Heldentod für Vaterland” – „ 500 odważnych rosyjskich żołnierzy, poległych w tym lesie, w listopadzie 1914 bohaterską śmiercią za swoją Ojczyznę” . Ktoś może zapytać dlaczego wybrany został ten właśnie cmentarz, dlaczego tu wspólnie pracowali druhowie? Przede wszystkim dlatego, że była to praca dla społeczności Gałkowa, a poza tym leżą tu nie tylko Rosjanie, ale też Polacy, którzy musieli walczyć w obu zaborczych armiach oraz kilkunastu bezimiennych żołnierzy niemieckich z II wojny światowej. Historia spowodowała, że leżą w spokoju tuż obok siebie, daleko od rodzinnego domu. O miejsce ich spoczynku nie dbał nikt z bliskich, z powodu odległości od domu. Przez wiele lat zapomniany cmentarz odwiedzali tylko nieliczni pasjonaci historii i przypadkowi goście. Teraz to miejsce połączyło 2 narody we wspólnym działaniu. Przyjaciele razem bawią się, ale też pracują. To właśnie zrobili niemieccy i polscy strażacy w gałkowskim lesie, w tym roku. To wspaniały początek wzajemnej współpracy ponad granicami.
Po pracy był poczęstunek, a później druhowie obejrzeli, w bibliotece, interesującą stronę internetowąhttp://feuerwehr-wremen.de/ kolegów z Wremen.
Ostatniego dnia tej krótkiej wizyty niemieccy strażacy zwiedzili Łódź: Jednostki Ratowniczo-Gaśnicze PSP nr 1 i 5, Manufakturę, ulicę Piotrkowską, Skansen Architektury Drewnianej i Księży Młyn.
Pełni wrażeń wyjechali zapraszając już teraz, kolegów z Gałkowa, na swoje 100-lecie, w 2013 r. Oni natomiast zostali zaposzeni na 100-lecie OSP Gałków w 2011 r.
Do zobaczenia za rok!

Relacja strażaków z Wremen, z wizyty w Gałkowie na stronie: http://feuerwehrwremen.de/texte/galkow_juni_2010.pdf zdjęcia na stronie:http://www.feuerwehr-wremen.de/galkow_juni_2010.html


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Grenzüberschreitende Zusammenarbeit

Am 23. und 24. November 1914 drang durch die Wälder und über die Felder Gałkóws der Sturm des Ersten Weltkriegs. Spuren dieser blutigen Kämpfe zwischen russischen und deutschen Soldaten sind vor allem die Soldatenfriedhöfe und Schützengräben in den Wäldern und auch die vielen Militaria, die man im Leokadia-Marciniak-Museum in Gałków, das unter der Schirmherrschaft der Freiwilligen Feuerwehr von Groß-Gałków geführt wird, besichtigen kannIm vergangenen Jahr wurde unsere Feuerwehr und das Museum von drei Mitgliedern der Freiw. Feuerwehr Wremen, in Niedersachsen, Deutschland, besucht. Einen Monat später reisten der Ortsbrandmeister (Prezes) Piotr Pakuła und Małgorzata Pakuła, Gründerin des Museums in Gałków nach Wremen.
Nach diesem Besuch entstand die Idee, den nächsten Besuch mit einer gemeinsamen Arbeit für das Gemeinwohl Gałkóws zu verbinden. Erwin Scherfer von der Freiw. Feuerwehr Wremen schlug gemeinsame Aufräumarbeiten auf einem Soldatenfriedhof des Ersten Weltkriegs in Gałków vor.
Die Delegation der Freiw. Feuerwehr Wremen, bestehen aus ihrem OrtsbrandmeisterVolker Hachmann, ihrem Stellv. Ortsbrandmeister und gleichzeitig Stellv. Bürgermeister Wremens Hanke Pakusch, ihrem Schriftführer Lutz Heitmann und Webmaster Erwin Scherfer, reiste am 05. Juni 2010 an. Am folgenden Tag besuchten die deutschen Feuerwehrleute die Berufsfeuerwehr (PSP) in Koluszki, nahmen später in Brzeziny teil an der Vorstellung des vom Museum Gałków herausgegebenen Buches über die deutsch-lutherische Gemeinde von Brzeżiny zwischen  1829 und 1945 und folgten schließlich der Einladung der OSP Gałków-Duży (Groß-Gałków) zum Grillabend.
Hierbei überreichten die Leiter beider Feuerwehren einander Erinnerungsgeschenke, die Gäste besichtigten das Feuerwehrhaus, die Ausrüstung und die Fahrzeuge der OSP Gałków-Duży und saßen dann beim gemeinsamen Essen zusammen.
Am Folgetag, dem 7. Juni begaben sich die deutschen und polnischen Kameraden gemeinsam an die Arbeit auf einem Soldatenfriedhof aus dem Ersten Weltkrieg in Gałków-Mały. Hier liegen vor allem russische Soldaten der 6. Sibirischen Division begraben. Zuerst besichtigten die Gäste Spuren der blutigen Kämpfe in unseren Wäldern, gut erhaltene Schützengräben und ließen sich die Bewegungsrichtungen beider Armeen zeigen. Es gelang ihnen (dank der freundlichen Unterstützung durch Paweł Skwarka, der die Metalldetektoren und seine Expertise bei der Suche zur Verfügung stellte (Anm. d. Übers.)  mehrere Schrapnellkugeln und Gewehrpatronen des deutschen Gewehrs vom Typ Mauser zu finden, die sie dem Leokadia-Marciniak-Museum übergaben. Als nächstes begannen die gemeinsamen Aufräumarbeiten auf dem Friedof unter der Leitung des örtlichen Försters, Wojciech Smyka.
Im Herbst des vergangenen Jahres errichtete die Gemeinde Koluszki einen Zaun um das Gelände des Friedhofs, ließ die Hauptwege pflastern, und ließe die Wege, die zum Friedhof führen ausbessern, so dass sich jetzt der Friedhof in einem guten Zustand befindet, aber es fand sich trotzdem noch genug zu tun. Die deutschen und polnischen Feuerwehrleute sammelten Totholz und Gestrüpp, räumten alte Sträuße vom Gedenkstein und entfernten Stümpfe von durch Stürme gefällten Bäumen, die die Wege behinderten. Alle Arbeiten wurden ruhig und konzentriert durchgeführt, bewegte man sich doch zwischen den Gräbern gefallener Soldaten.
Zum Abschluss der gemeinsamen Arbeit legten die Feuerwehrleute ein Blumengesteck nieder und entzündeten ein Grablicht an dem Gedenkstein, auf dem in deutscher Sprache zu lesen ist: „500 tapfere russische Krieger fanden in diesem Wald im Novbr. 1914 den Heldentod fürs Vaterland.“
Man mag fragen, warum ausgerechnet dieser Friedhof für die gemeinsame Arbeit der Feuerwehrleute ausgesucht wurde. Vor allem deswegen, weil dies ein gemeinschaftliches ehrenamtliches Engagement für Gałków war; zudem liegen auf dem Friedhof nicht nur russische Soldaten, sondern auch polnische, die in beiden kriegführenden Armeen zu kämpfen gezwungen waren, sowie einige unbekannte deutsche Soldaten aus dem zweiten Weltkrieg. Die Geschichte bewirkte, dass sie nun in Frieden dich nebeneinander liegen, fernab der Häuser ihrer Familien. Um ihre Ruhestätte konnten sich ihre Angehörigen aufgrund der Entfernung nicht kümmern. Über viele Jahre wurde der Friedhof nur von einzelnen passionierten Historikern und von zufälligen Besuchern  besichtigt. Jetzt verband der Friedhof Feuerwehrleute zweier Nationen durch die gemeinsame Tätigkeit. Freunde können sich gut zusammen amüsieren, aber auch zusammen arbeiten. Beides taten in diesem Jahr deutsche und polnische Feuerwehrleute in Gałków. Dies war ein hervorragender Anfang einer grenzüberschreitenden Zusammenarbeit.
Nach der Arbeit wurde gemeinsam gegessen, und später schauten sich die Kameraden von der Bibliothek aus die Webseite der Feuerwehr Wremen www.feuerwehr-wremen.dean.
Den letzten Tag des kurzen Besuchs verbrachten die deutschen Feuerwehrleute in Łódź. Besichtigt wurden die Rettungs- und Löscheinheiten 1 und 5, das Einkaufs- und Freizeitzentrum „Manufaktura“, die Fußgängerzone der Piotrkowska-Straße, das Museum für Holzarchitektur und die historische Werkssiedlung und  „Pfarrers Mühle“.
Mit vielen Eindrücken konnten unsere Gäste nach Hause fahren, und sie luden ihre Kollegen aus Gałków bereits jetzt ein zu ihrem 100-jährigen Jubiläum im Jahre 2013. (Wir hoffen natürlich, dass wir viel früher Besuch aus Gałków in Wremen bekommen! Anm. d. Übersetzers). Sie wurden ihrerseits zum 100jährigen Jubiläum der OSP  Gałków im kommenden Jahr eingeladen.
Auf Wiedersehen in einem Jahr!
Tłumaczenie -Erwin Scherfer

Zbiórka na powodzian

Strażacy z OSP Gałków Duży pospieszyli z pomocą powodzianom ze wsi Sokolniki koło Sandomierza. Duży transport żywności (cukier, mąka, ryż, sól, olej, konserwy mięsne i rybne, pasztety, miód, dżem) i środków czystości do sprzątania i odkażania pojechał do nich w sobotę  -7 czerwca. Za sumę 300 zł. został także zakupiony chleb, z piekarni w pobliżu zalanej wsi.  Do kwoty zebranej przez strażaków dołożyli się także mieszkańcy Gałkowa: L. Marciniak, P. Ofman, M. Trojak, H. Józwik, S. Lazar, A. Lepalczyk, P. Pakuła i L. Dobrowolski. Wszystkim serdecznie dziękujemy!

Pomoc powodzianom we wsi Sokolniki

Strażacy z OSP Gałków postanowili pomóc powodzianom. Ich koledzy z OSP Koluszki wyjechali w okolice Sandomierza, aby wypompowywać wodę z zalanych domów. Tam okazało się, że w najgorszej sytuacji są mieszkańcy wsi Sokolniki, zamieszkałej przez 400 osób. Nie dotarła do nich żadna pomoc. Nie mieli nawet chleba. Sytuacja jest tragiczna. Dlatego strażacy z OSP Koluszki, Długie i Wierzchy dostarczyli im pomoc w sobotę 29 maja, a OSP Gałków Duży, Borowa i Będzelin  zbierają fundusze na kolejny transport (2 samochody), który wyjedzie w nocy ze środy na czwartek. Zostaną zakupione tylko te produkty, o które prosili mieszkańcy wsi!
Jeśli chcecie Państwo pomóc mieszkańcom wsi Sokolniki możecie przekazać datki pieniężne do OSP Gałków, do środy, do godz. 12!

Przyjacielska wizyta

W sobotę- 15 maja strażacy z OSP Gałków zostali zaproszeni do strażnicy w Justynowie, na grilla. Obie, sąsiadujące ze sobą jednostki, od szeregu lat, spotykały się podczas pożarów, akcji i ćwiczeń, a teraz postanowiły nawiązać bardziej przyjacielskie kontakty. Spotkanie przebiegało w miłej  atmosferze.  Strażacy z OSP Gałków obejrzeli strażnicę OSP Justynów, a także zapoznali się ze sprzętem i pojazdami, jakie posiadają ich koledzy. Następnie, przy grillu rozmawiali o peryspektywach rozwoju obu jednostek. Na pewno niedługo spotkają się znowu, tym razem w Gałkowie.

Święto strażaków

W niedzielę – 2 maja strażacy z OSP Gałków miieli swoje święto – urodziny św. Floriana. Rozpoczęło się ono mszą  w kościele św. Trójcy, w Gałkowie Dużym, w której uczestniczyli także strażacy z OSP Borowa i OSP Gałkówek Kolonia. Następnie druhowie przeszli na cmentarz, gdzie złożyli kwiaty na symbolicznym grobie strażaków. Później spotkali się w strażnicy OSP Gałków, gdzie odbyła się druga część świątecznej imprezy.

Pielgrzymka do Częstochowy

24 kwietnia 2010 r. odbyła się VI pielgrzymka strażaków do Częstochowy, w której uczestniczyło także 11 członków OSP Gałków Duży oraz kapelan gminny strażaków – ksiądz kanonik Sławomir Ochocki.
Na pielgrzymce było: 5 kompanii honorowych, 150 orkiestr strażackich, które dały wspólny koncert, tysiące sztandarów oraz  50 tysięcy strażaków. Z naszego województwa uczestniczyło 6 tysięcy strażaków. Mszę świętą celebrował arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. W kazaniu mówił  o ofiarności strażaków i o ich patronie św. Florianie. Później głos zabrał wicepremier i jednocześnie prezes Zarządu Głównego OSP –  Waldemar Pawlak.

 

 

Warta przy Grobie Pańskim

W Wielki Piątek i w Wielką Sobotę 02. i 03.04.2010 r.  jak tradycja nakazuje, strażacy z OSP Gałków i OSP Borowa pełnili wartę przy Grobie Pańskim, w kościele św. Trójcy, w Gałkowie Dużym.  Zmiany warty odbywały się co pół godziny. Strażacy stali na warcie w piątek, od godz. 18 do 24, a sobotę od 15 do 20.

 

 

 

 

 

 

Szkolenie strażaków

W dn 27.02.2010 – 28.03.2010  odbyło się szkolenie Strażaków Ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych przeprowadzone w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Koluszkach, w którym uczestniczyło 11 druhów z OSP Gałków Duży. Plan szkolenia obejmował między innymi następujące tematy:
-służba wewnętrzna, musztra

-BHP

-sprzęt ratowniczy
-sprzęt ochrony dróg oddechowych
-taktyka gaszenia pożarów
-gaszenie pożarów i środki gaśnicze
-inne miejscowe zagrożenia
-pierwsza pomoc
Szkolenie trwało 106 godzin i zakończyło się egzaminem, który nasi druhowie zdali bez problemu.

Walne zebranie OSP Gałków Duży

W dn. 27 marca 2010 r. odbyło się walne zebranie gałkowskich strażaków, na którym gośćmi byli: burmistrz Koluszek – S. Wochna, przewodniczący Rady Miejskiej – S. Sokołowski, prezes Zarządu Miejsko-gminnego OSP – Z. Łaszczyk, przedstawiciel komendanta powiatowego PSP w Koluszkach – st. kapitan P. Malinowski, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Gałkowa Małego -Tomasz Wojtyra i przewodnicząca KGW – Małgorzata Pakuła. Członków OSP jest 33. W 2009 r. wyjeżdżali do 38 akcji w tym do: 27 pożarów i 11miejscowych zagrożeń. Drużyna OSP zajęła 3 miejsce w gminnych zawodach sportowo-pożarniczych. Strażacy wyremontowali pomieszczenie w budynku OSP, konserwowali sprzęt strażacki, brali udział w imprezach organizowanych przez gminę Koluszki (święta państwowe, dożynki), w lokalnych uroczystościach kościelnych, zorganizowali, wspólnie z OSP Borowa i OSP Gałkówek Kolonia, Dzień Strażaka, współpracowali z muzeum i biblioteką w Gałkowie, z Kołem Gospodyń Wiejskich „Gałkowianki” i LKS-em Gałkówek.  W 2009 r. Gałkowscy strażacy spotkali się ze ze strażakami z FF Wremen- Dolna Saksonia- Niemcy.
Walne zebranie, po wysłuchaniu sprawozdania z działań zarządu i komisji rewizyjnej udzieliło zarządowi absolutorium.

 

 

 

 

Następnie zostało odczytane pismo z podziękowaniami dla druha Mariana Grzegorka, który przez wiele lat pełnił funkcję gospodarza budynku OSP. Jego społeczna praca jest przykładem dbałości o powierzone mienie. Wypełniał swoje obowiązki z dużym zaangażowaniem. Bez jego olbrzymiej pracy i odpowiedzialności żadna z imprez nie miałaby tak uroczystego wydźwięku.
Plany pracy na 2010 r:
-modernizacja pomieszczeń strażnicy
-dalsze utwardzenie terenu wokół remizy
-remont zabytkowego wozu konnego
-udział w VI Pielgrzymce Strażaków na Jasną Górę
-organizacja wizyty strażaków z FF Wremen. Nawiązanie współpracy z tą jednostką.
Władze gminy Koluszki podziękowaływszystkim strażakom za ich zaangażowanie i poświęcenie w działaniach ratowniczych na terenie gminy. Gałkowska jednostka miała 2-gie miejsce w gminie, a 11-te w powiecie łódzkim-wschodnim, pod względem wyjazdowości.


Print Friendly, PDF & Email