Szukaj
Archiwa

2001r

V DNI GAŁKÓWKA

Rekord świata
W czasie V Dni Gałkówka padł rekord świata w wielkości pompona do czapki. Gigant miał 90 cm średnicy i ważył 25 kg. Powstał w ciągu półtorej godziny. Robili go czterej pracownicy miejscowej dziewiarni na oczach sędziów z Towarzystwa Bicia Rekordów z Katowic, mieszkańców i zaproszonych gości.
W czasie dwudniowego festynu można było m. in. zobaczyć, jak robiono papier w czasach Gutenberga i na miejscu zrobić go tą samą metodą. Wykonanie arkusza papieru czerpanego wielkości zeszytowej kartki zajęło dziennikarzowi „Expressu” trzy minuty, ale jego suszenie trwało dwa dni. Ogromne emocje wywołał organizowany od lat wyścig z beczką piwa. O zwycięstwo w toczeniu stulitrowej metalowej beczki walczył m. in. wiceprezydent Łodzi Włodzimierz Sitek. Gałkowianie jednak okazali się szybsi i główną nagrodę- sto puszek piwa – zdobyli Arkadiusz Surowiecki i Maciej Lipczak.
Po raz pierwszy w tym roku zorganizowano konkurs o tytułu Mistera Gałkówka. Panowie prezentowali swoje wdzięki w strojach codziennych, wyjściowych marynarkach i… toples. Misterem tegorocznych V Dni Gałkówka został Tomasz Frydrych z Gaikowa Dużego, 23-letni student ekonomii. Wygrał 500 zł.
Oprócz udziału w wielu konkursach, uczestnicy Dni Gałkówka mogli zrobić zakupy na kiermaszu rzemiosła lokalnego „Gałka Fashion 2001″, spróbować jak smakuje żołnierska grochówka, ugotowana przez kucharzy z miejscowej jednostki wojskowej i posłuchać gwiazd lokalnej estrady. Na scenie zaprezentowały się Gałkowskie Puzony, Piraci Modę Mix i Nemezis.
– Od pięciu lat głównym celem imprezy jest zbiórka pieniędzy na budowę sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Gałkowie Dużym – mówi Jadwiga Skwarka, dyrektor szkoły. – Dzieci ze szkolnego koła plastycznego wystawiły na sprzedaż namalowane przez siebie obrazy (najmłodsze malarki -Ela Barnik i Karolina Muras – chodzą do I klasy). Nauczyciele sprzedawali specjalnie z tej okazji wydane pocztówki z najpiękniejszymi widokami wsi oraz kroniki i losy szkolnej loterii fantowej. Żaden nie był pusty. Mieszkańcy Gałkówka zebrali już na budowę sali gimnastycznej 155 tys. złotych, w tym 30 tys. podczas ostatniego festynu.
Express Ilustrowany: Bliżej Ciebie 2001

Print Friendly, PDF & Email